Esenler’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hak sahiplerine anahtar teslimlerini yaptığı Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi töreninden sonra açıklama yapan İBB AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İmamoğlu’nun proje için iftira attığını söyledi. Göksu, “Projenin tüm detaylarını anlatmama rağmen projenin 2019 hareketlendiğini söylüyor, biz 2012’den beri projeyi yürütüyoruz” dedi.

İBB AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Habertürk TV’de yayınlanan Olaylar ve Görüşler programına konuk oldu. Göksu, deprem bütçesini 6 kat küçülten İBB’nin kentsel dönüşüm önerilerine ‘hayır’ diyerek İstanbulluların hayatını nasıl hiçe saydığını gözler önüne serdi.

Göksu, CHP’li İBB Başkanı’na şu sözlerle seslendi:

“Deprem İstanbul için en hassas konu. İstanbul’da 7,5 milyon bağımsız bölüm (daire-dükkân) var. 2,5 milyonu 2000’den sonra yapılmış. Yani 1999 Deprem Yönetmeliği’nden sonra. Bu sebeple hepsini sağlam sayıyoruz. 5-6 ay önce dönüşmesi gereken 1,5 milyon konut vardı. Acil dönüşmesi gereken konut sayısı ise 300 bindi. Geçen hafta dönüşmesi gereken konut sayısı 1,2 milyon, acil dönüşmesi gereken 230 bin olarak belirlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AK Partili belediyelerin yürütmüş olduğu konut sayısı 140 bin adet. 116 bin ise işlemi devam eden konut. İBB’nin acilen yıkması gereken, sorumluluğunu aldığı konut sayısı ise 3bin 888, yıkılan 0.

Şu an 39 ilçede kentsel dönüşümü kolaylaştırmak için planlar geliştirdik. Bütün kentsel dönüşüm planlarına CHP ‘hayır’ dedi. Kentsel dönüşümü hızlandırmak için ‘4-5 bina bir araya gelin, donatı sorununu çözelim, otopark sorununu çözelim, taban alanını yüzde 40’a düşürelim. Bir araya geldiğiniz için yüzde 10-15 imar artışı verelim.’ dedik. Ama hepsine ‘hayır’ dendi. İmamoğlu güya 2023 seçimlerinden sonra Millet İttifakı kazanırsa deprem konseyi kuracakmış, İstanbul’un deprem sorununu çözecekmiş. Herhalde fayı alıp başka yere götürecek.”

İcraat yok, hizmet edene iftira var

Göksu, CHP’li İmamoğlu’nun Esenler’de yapılan ve teslimlerine başlanan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine iftira attığını söyledi.  Kendisine bütün detayları anlattığını ifade eden Göksu “Esenlerle ilgili bu konutların kime verileceği belli değil.” diyen İmamoğlu’na, “Devlet 60 bin adet riskli konutu dönüştürmek için katrilyonlarca lira para harcayarak İstanbul halkı için konut yapıyor, rant mı bu?” diye sordu.

Göksu cümlelerine şöyle devam etti:

“O konutların kime gideceği teker teker yazılı. ’85 milyar dolar imar rantı var’ diyor. İstanbul’daki bütün imar işlemlerini almış, çarpmış, bölmüş bu sayıyı çıkarmış.”

İmamoğlu’nun vetoları

Göksu programda iki dolu klasör göstererek, İBB Meclisi’nin verdiği kararların veto edildiğinin altını çizdi.  

İşte İmamoğlu’nun veto ettiği kararlar:

-“İETT’de yolsuzluk var yolsuzluk araştırma komisyonu kuralım” dedik, veto etti.

-“UKOME’de biletlere zam yapıldı. Akaryakıta zam geldi bahanesiyle yaptığın zamlarda toplu ulaşımda akaryakıt maliyetin yüzde 16’ya tekabül ediyor. Yüzde 40’ı öğrencilerden almayalım. İETT ekonomik olarak kötü bir noktada İETT’ye yük olmasın, biz büyükşehir olarak sübvanse edelim, bu yüzde 40 öğrencilerden alma.” dedik, veto etti.

-“Pandemi döneminde sağlıkçılara toplu taşımayı ücretsiz yapalım” dedik, veto etti.

İBB Meclisi ikinci kez bu kararları aldıktan sonra uygulanmak zorunda, İBB Başkanı kararı onayladıktan sonra “Sağlıkçılara toplu ulaşımı ücretsiz yaptık hayırlı olsun” diye tweet atıyor.

Şimdi, engellendiği iddiasıyla her defasında hizmetten uzak bir yönetim anlayışıyla hareket ederek yalnızca kasası ve masasını düşünen İmamoğlu’na soruyoruz, HANİ DEMOKRASİ?