Esenler’de hayata geçirilen 60 bin konutluk Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde ilk etap konutları teslim edilmeye başlandı. Konutlarını teslim almaya başlayan vatandaşlar duygularını dile getirdi. Konutların ilk teslim töreni de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 19 Ağustos Cuma günü saat 17.30’da Esenler Dörtyol Meydanı’nda yapılacak.

Esenler’de yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde konut sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlarımızın yüzleri gülüyor. Depreme dayanıklı, güvenilir, konforlu ve ferah evlerine kavuşan ev sahipleri, yeni konutlarında geçirecekleri mutlu vakitler için gün sayıyor.

“17 Ağustos’u bir daha yaşamayacağız”

42 senedir Esenlerli olan hak sahibi Erhan Öztürk, kentsel dönüşüm projesi ile beraber kavuştuğu imkânları şöyle sıraladı:

“En basit örneği otoparkla ilgili çok büyük sıkıntımız vardı. Akşamları geldiğimiz zaman yer bulamıyorduk, evlerimiz depreme dayanıklı değildi. Tabii bu binaları yıkıp tekrardan yapamadığımız için sağ olsun devletimiz bize bir yer gösterdi. Oraya depreme dayanıklı, daha sağlam, yeşil alanı çok, çocukların oynayabileceği, otoparklı imkânlar sağlandı. Bu yüzden belediyemize çok çok teşekkür ederiz.”

99 depreminde, korkudan 15 gün evine giremediğini anlatan Öztürk, yeni konutlarda bu korkuyu bir daha yaşamayacağının altını çizdi.

“Rantsal bir dönüşüm değil”

40 senedir Esenler’de oturan hak sahibi Sabit Bekiroğlu da kayıp arsa yüzünden yaşadığı problemin kentsel dönüşüm projesiyle beraber çözüldüğünü ifade etti. Bekiroğlu, “Babamın tırnaklarıyla kazıyarak aldığı bu alanda 179 metrekarelik alan vardı. Kayıp arsa yüzünden 40 senedir imar alamıyorduk. Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Şu an bize kentsel dönüşüm bölgesinden yer verdi.” dedi.

Bekiroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“10 senedir kiracıydım, evlendikten sonra şimdi kendi evime taşınacağım. Allah nasip ederse ölçü almaya gidiyorum. Anahtarım elimde. Sadece boya badana yapıp içine geçeceğim. Tekrardan söyleyeyim bu rantsal bir dönüşüm değil. Allah razı olsun Tevfik Başkan sözünü tuttu. Bizi dertten kurtardı. Tek sevincim çocuğumun oynayacağı bir alanın olması. İyi, açık ve ferah bir alanın olması. Her şey onlar içindi. Tarifi yok, çok mutluyum. Çünkü kira çok zor, bize bu fırsatı veren başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanımıza ve Tevfik Göksu Başkanıma teşekkür ediyorum.”

“Resmen servet verdiler”

34 senelik Esenlerli olan Yakup Şenay da, “Bizim 3. katta oturuyorum ben, yürüsek sallanıyor. Şu gördüğünüz bodrumda demirler tel vazifesi görüyor artık, yıkılmak üzere yani. Belediyemiz bizi kurtardı. Belediye hariciyle bu keşmekeşi hiç kimse çözemezdi. Çünkü karışık bir durum. Sağ olsun devletimiz, gittik bugün de anahtarlarımızı aldık. “Şöyle borçlandıracaklar, böyle borçlandıracaklar” falan dediler ama çıkan borca borç diyemezsin, verdiklerinin yanında resmen bir servet verdiler.” dedi.

Yeni konutunu gezdiğini söyleyen Şenay, “Evimi gezdim, gezdim, süper, süper süper. Çok güzel. Yapılış şeklini gördüm. O temeldeki demirlerin arasına inan ki şu parmaklarımı soksam girmez. Nasıl bir döşemişler demiri biliyor musun? Yani harika, valla artık orası da depremde göçerse İstanbul’da taş taş üstünde kalmaz.” dedi.