İBB, Esenler’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının iptali için dava açmıştı. Ancak İstanbul 2. İdare Mahkemesi, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB tarafından açılan davayı reddetti.

Ekrem İmamoğlu, seçim öncesinde “5 yıl içinde İstanbul’a 100 bin kentsel dönüşüm konutu kazandıracağım” diye söz vermesine rağmen bu konuda hiçbir çalışma yapmadı. Üstelik, kendi çalışmadığı gibi kentsel dönüşüm yapan belediyelere de engel çıkarmak için elinden geleni yapıyor. İBB’nin engellemek istediği belediyelerden biri de Esenler Belediyesi.

Güney kentsel dönüşüm alanında kura çekimleri başladı

Türkiye’de en büyük kentsel dönüşüm çalışmasının yapıldığı Esenler’de Güney ve Kuzey Rezerv Alanı olmak üzere iki ayrı bölüm bulunuyor. Güney Rezerv Alanı’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarında inşaatları tamamlanan konutların bir kısmının kuraları da çekildi. Diğer kısımlardaysa inşaatlar hızla devam ediyor ve inşaatlar tamamlandıkça kuralar çekilmeye devam ediyor.

 İBB yönetimi Esenlerin kentsel dönüşüm planını durdurmak için dava açtı

Yaklaşık 50 bin konutun yapılacağı Esenler Kuzey ve Güney Rezerv Alanı’nda da çalışmalar tüm hızıyla sürerken İBB de boş durmuyor. CHP’li İBB yönetimi, Esenler halkının depreme karşı güvenli evlerde yaşaması planını engellemek amacıyla çalışıyor. Bu amaçla İBB, Esenler’de depreme riskine karşı yapılan imar planlarının iptali için dava açtı. Dava konusu planlar ise Kuzey Rezerv alanına ilişkin hazırlanan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliği ile 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları. Ancak açılan davayı inceleyen mahkeme, İBB’nin iptal talebini reddetti ve planların geçerli olduğuna karar verdi.

Mahkemeden İBB’ye red cevabı

Gelişme üzerine mahkeme kararını değerlendiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise şu açıklamayı yaptı:

“Adalet yerini buldu. Reddedileceğini bile bile dava açıyorlar. Amaçları, çalışmalarımızı yavaşlatmak. Esenlerli kardeşlerimizin bir an önce güvenli ve ferah konutlara kavuşmalarını istemiyorlar. Kentsel dönüşüm konusunda kendileri bir arpa boyu yol alamadılar. Şimdi de başarılı belediyeleri engellemeye çalışıyorlar.  Yani burada da CHP’nin engelci zihniyeti ile karşı karşıyayız.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

Göksu, 1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ardından üniversite eğitimine başladı. 1990 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca, Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerini de icra etti. 1992’den 2000 yılına kadarsa Bağcılar Belediye Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

M. Tevfik Göksu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Seçimleri ise yüzde 48 oy oranıyla kazandı. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Seçim sonucunda ise yüzde 62,7 oy oranıyla yeniden Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. Ardından, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.