İstanbul Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimine karşı koyan kahraman şehitlerini Saraçhane’deki İBB binası önündeki törenle andı.

Darbe girişiminde en ciddi çatışmaların yaşandığı illerden biri olan İstanbul, bu hain girişimde canını siper ederek ülkesini koruyan vatandaşlarını unutmadı, unutmayacak.

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain kalkışmada ülkemizin bağımsızlığına kasteden ve hain emellerini hayata geçirmek için silahsız masum sivil insanların üzerine tanklarla, helikopterlerle ateş açan vatan hainlerinin şehit ettiği kahramanlarımız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasının önünde düzenlenen törenle anıldı.

İstanbul darbecilerle savaştı, ülkesini teslim etmedi

Saraçhane’deki İBB binası önündeki anma törenine, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu ve İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı katıldı.

İBB üyeleri, şehitlerimizin Edirnekapı Mezarlığı’ndaki kabirlerini de ziyaret edip kabirleri başında dua ettiler.

Esenler bu akşam da Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’nun katılımıyla gece boyunca demokrasi nöbeti tutarak bu ülkenin ve halkın darbelerle teslim alınamayacağını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatacak.

Demokrasi nöbeti hakkında bilgi almak için ilgili haberimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.