Deprem gerçeğine karşı İstanbul’da geçtiğimiz yıllarda bilimsel tüm çalışmaların bittiğini söyleyen İBB AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, buna rağmen şehirde olası bir afet için hiçbir önlem almayan İBB’nin, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine 9 kez dava açtığını söyledi.

Deprem için en büyük önlem olan yapı stokunu yenilemek için hayata geçirilen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu TV 100 kanalında Pazar Siyaseti programında anlattı.

Esenler’in kentsel dönüşümde çok iyi bir mesafe kat ettiğini söyleyen Göksu, proje ile ilgili şu detaylara değindi:

“Esenler kentsel dönüşümde çok iyi bir mesafe kat etmiş ilçelerden bir tanesi. Yapı stok sorununun yüksek olduğu ilçede çözüm üretmek için emek sarf edilen çok önemli bir çalışma yapıldı. Yaklaşık 98 bin 160 konut, dönüşmesi gereken riskli konut idi. Bunun 57 binini dönüştürdük. Dönüştürürken bir taraftan da yeni alanlar açmak, insanların nefes alabileceği alanlar oluşturmak konusunda büyük bir uğraş içerisindeydik. 2012 yılında Esenler sınırları içindeki askeri alan belediyemize devredildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İstanbul’da rezerv alanı olarak kullanılmak üzere protokol yaptık. Bu alan protokol çerçevesinde zaten rezerv alanı ilan edilmişti. Burada üretilecek konutların yüzde 55’i diğer ilçelerde kullanılmak üzere, yüzde 45’i Esenler’de kullanılmak üzere yapıldı.

Esenlerde yapı stoğu ve deprem riskini dikkate alarak, bütün lokasyonları belirleyerek kaldırılması gereken yerleri kararlaştırdık. İlk etapta 16 bin 500 konut var, 2. etapta ise 40 bin konut var. Tamamen riskli yapıları dönüşüme soktuk. Burada yaşayan insanları kentsel dönüşüm konutlarımıza taşıyoruz. 100 metrekarenin 80 metrekaresini bedava veriyoruz.“

Esenler’deki projenin kentsel dönüşüm modellemesi esasında bakıldığında Türkiye’nin dünyaya tanıtacağı en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu belirten Göksu, aynı zamanda bölgenin Türkiye’nin ilk planlı akıllı kenti olacağını söyledi.

İstanbul’da son durum

Göksu, deprem ile ilgili İstanbul’da gelinen son noktayı anlattı:

”17 Ağustos’ta acı çektik, binlerce insanımızı kaybettik. İstanbul’un gerçeği ne? Deprem. 1999’dan ve 2012 Van depreminden şu ana kadar İstanbul’da depremle ilgili yapılması gereken tüm bilimsel çalışmalar ve bütün altyapılar bitmiş. Türkiye deprem ile ilgili hukuki altyapıyı bitirdi, finansal altyapıda da ciddi mesafe kat etti. “

Kentsel dönüşüme 9 kez dava

Göksu, depremin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için hayata geçirilen yapı stokunu yenileyecek olan kentsel dönüşüm projelerinin hepsine İBB Meclisi’nde ‘hayır’ cevabı veren CHP’nin Türkiye’nin en büyük projesini de durdurmaya çalıştığını ifade etti.

İstanbul’un en önemli gerçeği olan depreme dikkat çeken Göksu, afete karşı önlem almayan ve deprem bütçesini giderek düşüren İBB’nin İstanbul için hayati önem taşıyan projeye karşı tam 9 kez dava açtığını açıkladı.

Göksu, “İBB bu şehrin alt ve üst yapısının her şeyinden sorumlu. Depremde de birinci dereceden sorumlu kurum da İBB. Depreme karşı Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi yapılıyor. İBB’nin ne yapması lazım? Teşekkür etmesi lazım ama siyasi sebeplerle 9 tane projeyi durdurma davası açtı.

Önce İBB kendisi açtı, yetmedi paravanlarına açtırdı, baktı olmuyor CHP açtı, olmadı en son Tuzla Meclis Üyeleri açtı. Son davaya da ‘Burayı niye Büyükşehir yapmıyor?’ diye gerekçe gösterdiler.” dedi.