CHP ‘li belediyelerin icraat yapamayıp suçu sürekli hükümete atarak “engelleniyoruz” iddiasıyla oluşturmaya çalıştığı algı oyununu AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığımız basın açıklaması ile bir kez daha bozduk. 2021 yılı verilerine bakıldığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne beklentisinden 5,6 milyar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ise beklentisinden 2,6 milyar fazla para geldiğini ortaya çıkardık.

CHP’li İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisleri’nin AK Parti Grup Başkan Vekilleri ile AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığımız basın açıklamasında CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanlarının, seçilmelerinin 4. yılına girmelerine rağmen kamuoyunun karşısına icraatları ve projeleri ile çıkmadıklarını ifade ettik. Açıklamamızda CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının bildirilerinin, ortak başarısızlıklarına ’mazeret üretme’ ve ’engelleniyoruz’ diyerek kendilerine bir ’konfor alanı’ oluşturmaktan başka anlamı olmadığını belirttik.

CHP’nin sunduğu dosyaların yüzde 97’sine ‘evet’ dedik

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Tevfik Göksu, “CHP tarafından yönetilen bu 11 büyükşehir belediyesinin AK Parti Grup Başkan Vekilleri olarak, bizlere verilen meşru muhalefet sorumluluğunu, şehirlerimiz için en faydalı şekilde sürdürme gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Örneğin; İstanbul Büyükşehir Meclisi’ne gelen 4 bin 64 dosyanın, 3 bin 955’ine olumlu oy kullanmışız. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, meclise sunduğu dosyaların yüzde 97,4’üne ’evet’ demişiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de meclise gelen 6 bin 229 dosyanın, 6 bin 33’üne olumlu oy kullanmışız. Yani Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin meclise sunduğu dosyaların yüzde 97’sine ’evet’ demişiz. Bizde durum böyleyken, söz konusu CHP zihniyeti, bu şehirlerde muhalefette olduğu dönemde, meclise gelen ve şehirlerimiz için hayati önem taşıyan tüm projelere ya ’hayır’ demişler ya da engellemek için ellerinden geleni yapmışlardır” dedi.

CHP’li belediyeler bizi ve hükümeti suçluyorlar

Göksu, yapıcı muhalefet anlayışlarına rağmen, CHP’li belediyelerin her defasında belediye meclisleri ile birlikte hükümeti suçladığına dikkat çekerek, “2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümetten geleceğini öngördüğü para 20 milyar TL’dir. Oysa 2021 yılında merkezi bütçeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 25,6 milyar TL para gelmiştir. Benzer bir durum Ankara için de geçerlidir. 2021 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümetten geleceğini öngördüğü para 6,7 milyar liradır. Aynı yıl merkezi bütçeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gelen para ise 9,3 milyar TL’dir. Yani 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne beklentisinden 5.6 milyar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ise beklentisinden 2.6 milyar fazla para gelmiştir. Bu durum diğer büyükşehir belediyelerinde de aynıdır. Yukarıda ifade ettiğimiz iki örnek bile tek başına CHP’li belediyelerin ’engelleniyoruz’ ve ’kaynaklarımız kesiliyor’ algısının ne kadar gerçeklerden uzak olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

CHP’li belediyelere ‘hodri meydan’ diyoruz

Göksu, AK Parti’nin 20 yıldır ülkede taş üstüne taş koymak için gece gündüz çalışmakla kalmadığına, ülke için bir çivi dahi çakmak isteyen her kurumun önünü sonuna kadar açtığına dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Demokratik geleneğimiz, hukukumuz, toplumsal dinamiklerimiz şunu ortaya koymaktadır ki projesi, gayreti, hizmet aşkı ve becerisi olan hiç kimse, millete hizmet yolunda engellenemez. Yakın tarihimiz ve AK Parti’nin bizatihi kurumsal hikayesi tek başına bunun en büyük ispatıdır. Bizler; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisleri’nin AK Parti Grupları olarak, CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanına çağrımızdır; ’Engelleniyoruz’ yalanıyla etrafınıza çektiğiniz algı ve manipülasyon duvarlarının içinde oluşan konfor alanından çıkın ve şehirlerinize bakın. Bunu yaptığınız takdirde, şehirlerinizin önündeki en büyük engelin bizatihi sizler ve CHP zihniyeti olduğunu göreceksiniz. Bunu kendiniz için yapmaya cesaretiniz yoksa, lütfen çocuklarınız ve ülkemizin geleceği için yapın. Eğer bu cesareti gösteremiyorsanız ya da bu cesareti göstermenize birileri müsaade etmiyorsa, sizin belirleyeceğiniz herhangi bir mecrada, aziz milletimizin huzurunda bu engellenme yalanınızı açık ve seçik olarak tartışmaya hazırız. Buradan ’hodri meydan’ diyoruz ve tüm samimiyetimizle soruyoruz? Bugüne kadar, başkanı olduğunuz şehirlerde, o şehrin gençleri için, kadınları için, çocukları için ve o şehrin geleceği için belediye meclislerine tek bir proje getirdiniz mi? Hangi projeyi getirdiniz de AK Parti grupları ’hayır’ dedi? Ya bu sorumuzun cevabını dürüstçe çıkıp milletimize verirsiniz ya da sizleri tüm kamuoyu önünde yalancı ve müfteri ilan ettiğimizi beyan ediyoruz.”