Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla Esenler’den yola çıkıp yürüyerek 10 günde Çanakkale’ye ulaşan gazi torunu Saffet Gümüş, bayrak emanetimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teslim etti.

Esenler Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde düzenlenen “Çanakkale Gönüllüleri- Torundan Dedeye Vefa Yürüyüşü” ile Esenler’den yola çıkıp 10 günde Çanakkale’ye ulaşan Tokat 15’li Torunları Derneği Başkanı Saffet Gümüş, yol boyunca taşıdığı bayrağı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a verdi. Çanakkale’de 57. Alay Şehitliği’nde gazi olup ve 1986 yılında kaybettiği dedesi için 4. kez Çanakkale’ye yürüyen Gümüş, “En büyük hayalim bayrağımızı Cumhurbaşkanımıza teslim etmekti. Bu da Tevfik Başkanımızdan aldığım bayrak ile nasip oldu. Çok mutluyum” dedi.

Bayrak Erdoğan’a ulaştı: “Helal olsun sana Tokatlı!”

Gümüş, tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törene katıldı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde duygu dolu anlar yaşadığını ifade ederek “Cumhurbaşkanımıza, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’dan aldığım bayrakla şehitlerimiz anısına vefa yürüyüşü yaptığımı söyledim. Ayrıca, Tokatlı olduğumu ve 15’lilerin torunu olduğumu söyledim. Çanakkale ruhunu unutmadık, unutturmayacağız dedim. Cumhurbaşkanımız ise ‘Helal olsun sana Tokatlı!’ dedi. Aramızda böyle bir konuşma geçti. En büyük hayalim bu bayrağı Cumhurbaşkanımıza iletmekti. Bu da Tevfik Başkanımızdan aldığım bayrakla nasip oldu. Ayrıca, Cumhurbaşkanımızla görüşmek bende ayrı bir sevinç, ayrı bir heyecan yarattı. Çok duygulandım. Bu vesileyle bir kez daha başkanımıza ve Esenler Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Çanakkale ruhunu unutmamalıyız!”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşen Gümüş, “Şehitler Abidesi’nde önce Hulusi Akar bakanımızla görüştük. Belediye başkanımız adına bayrağımızı Hulusi Akar’a teslim ettik. Akar, tebrik ederek ‘Çıktığın yol çok güzel ve uzun bir yol’ dedi. Ayrıca, yolculukta yorulup yorulmadığımı sordu. Ben de zor olduğunu fakat şehitlerimiz için yürüdüğüm için zorlanmadığımı söyledim. Sayın Akar, “Çanakkale ruhunu unutmamamız gerektiğini,” belirtti.

18 Mart Çanakkale Zaferi bu yıl 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışına da tanıklık etti. Sayın Cumhurbaşkanımız, Çanakkale boğazının iki yakasını birleştiren köprü için “gerdanlık” benzetmesini yaptı ve şu ifadeleri kullandı: “Binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlerin, kültürlerin, toplumların gözbebeği olmuş Çanakkale bugün yepyeni bir geleceğe kucak açıyor. Çanakkale Boğazı’na taktığımız yakut gerdanlığın açılışını yapmak üzere bir aradayız. Hani hep maziden atiye köprü kurmak diyoruz ya işte bugün bu sözü hem lafzıyla hem ruhuyla hayata geçiriyoruz. Tıpkı İstanbul Boğazı’ndaki 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü, FSM, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli’nde olduğu gibi şimdi de işte burada özellikle Çanakkale’de 6’ncı köprüyü açıyoruz.

“140 yıl önceki hazırlığı tamamladık”

Unutmayın 140 yıl önce Sultan Abdülhamit Han o köprülerin eskiz çalışmalarını yapmıştı, hazırlıkları yapmıştı. Osmanlı’nın ardı ardına yaşadığı savaşlar nedeniyle hayata geçirilemeyen bu projelerin bir kısmını hayata geçirmek de bize nasip oldu. Orta açıklığın uzunluğu olan 2023 metreyse Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’ün ve o tarihe atfettiğimiz büyük hedefin işaretidir. Türkiye’nin en yoğun araç güzergahlarından biri olan bu yolda tek ulaşım şansı feribottu.

Araçla 6 dakikada karşı yaka

Burası saatlerce feribot sırası beklenen bir yerdi. Aynı yolculuk köprü üzerinden 6 dakikada tamamlanacak. Nereden nereye… Köprü 2.5 milyar Euro’luk bir Yatırım bedeline sahip. 2.5 milyar Euro’luk yatırım bize ne kazandıracaktır? Bu yatırımla sadece zamandan, akaryakıt tüketiminden ve karbon salınımı azalımından kazancımız yıllık 415 milyon Euro. Üstelik, şehirlerimiz arasında güvenli, konforlu, hızlı bir şekilde yapılacak seyahatin kolaylığına, huzuruna değer biçilir mi? Bu projenin ekonomimize katkısı 5.3 milyar Euro olacak. Ayrıca, istihdamda 118 bin kişi, milli gelirde 2.4 milyar Euro ilave katkısı da olacak. Ülkemiz için kazanç, milletimiz için iftihar kaynağı eserin açılışını yapıyoruz.”