İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, su zammı teklifini 2,5 yılda 7 kez İBB Meclisi’ne getiren CHP’li İBB yönetimini eleştirdi ve seçilmeden önce suya zam yapmayacağı sözünü veren İmamoğlu’na sözünü hatırlattı.

“İBB yönetiminin kötü mali yönetimlerinin bir diğeri kurbanı da İSKİ’dir” diyen Göksu, “Seçim kampanyası sırasında İstanbul’un suyu pahalı kullandığını iddia eden ve halkımızdan oy isteyen başkan, seçimden sonra suya %40 indirim yaptı” hatırlatmasını yaptı.

Su zammı yapmayacağı vaadinin yalan olduğu anlaşıldı

Seçimden önce indirim sözü verilerek halkın kandırıldığının altını çizen Göksu, meclisteki konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak kısa zaman sonra halkımıza yalan söylediğini uygulamalarıyla ortaya koydu. Seçimden önce indirim sözü verdiğiniz suya, zam yapmak için 2,5 yılda 7 kez zam teklifiyle bu meclise geldiniz. Şunu açıkça ifade etmeliyim ki, böyle bilgisiz ve beceriksiz bir yönetim İstanbul için büyük tehlikedir. Ancak ondan daha büyük tehlike ise, bu kadar rahat yalan konuşup manipülasyon yapan bir yönetimle karşı karşıya olmamızdır. Verdiğiniz sözlere rağmen 2 senede suya 7 kez zam istediniz. Ama buna rağmen tıpkı İSPARK gibi İSKİ’yi de batma noktasına getirdiniz. 2019’a kadar banka kredisi olmayan bir kurumu, 2019’da borçlandırmaya başladınız. ‘Yatırım yapmak üzere dış borçlanma yapacağız’ dediniz ve meclisimizden yaklaşık 4,3 milyarlık borçlanma yetkisi istediniz. Biz de verdik. İş ve hesap bilmez yönetim anlayışınız ve Sayın Başkanın popülist vaatleri yüzünden İSKİ’yi de batırmanın eşiğine getirdiniz. Sizden önce bir kuruş kredi borcu olmayan, tüm yatırımlarını kendi öz kaynaklarıyla yapabilen bir kurumu, yatırım yapamayan ve projeleri tek tek iptal eden bir kurum haline getirdiniz” şeklinde konuştu.

M.Tevfik Göksu, Haziran 2021 tarihinde yapılan meclis toplantısında da İstanbul halkına dayatılmaya çalışılan su zammı konusunda şu açıklamayı yapmış ve bu zam girişimine engel olacaklarını vurgulamıştı. Konuyla ilgili haberimize de bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haziran ayındaki zam teklifine karşı Göksu’nun yaptığı konuşmayı da aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz:

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.