Esenler Belediyesi’nin yeni projesi, Türkiye’nin ilk ‘Gezici Çizgi Roman ve Karikatür Kütüphanesi’ Okur Gezer, şehrin meydanlarında İstanbullu okurlarını bekliyor.

Kültür sanat alanında hayata geçirdiği yenilikçi projelerle adından söz ettiren Esenler Belediyesi, içinde 2 bin adet çizgi roman eserinin bulunduğu gezici otobüsü hizmete sundu.

ESEV gibi İstanbul’un en önemli sanat eğitim kurumlarından birine dönüşmüş bir kurumla tüm İstanbul halkına ücretsiz sanat eğitimleri sunan Esenler Belediyesi ve Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, şimdi de İstanbul’a örneği az görülen bir kültür sanat hizmeti kazandırdı.

Okur Gezer İstanbul yollarında

Okur Gezer ismini alan gezici kütüphane, baştan aşağı çizgi romanlarla ve karikatür kitaplarıyla donatılmış bir otobüsten oluşuyor.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Okur Gezer’in halka ve basına tanıtım toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Hepimizin çocukluğunda iz bırakan çizgi romanlar vardır. Bu çizgi roman hikayelerinin özellikle devam etmesini, çocuklarımızla buluşmasını arzu ediyoruz. Çünkü insanda okuma kültürünün oturması ve okuma alışkanlığının hızlanmasında çok önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Okur Gezer otobüsü, bir kültür otobüsü olarak dizayn edildi. Esenler’in bütün mahallelerinde, İstanbul’un meydanlarında binlerce çizgi roman İstanbul ve Esenler’in çocuklarıyla buluşacak. Çocuklarımız bunları okuyorlar, tabi bu okuma sonrasında en fazla okuyanlar, en fazla başarıya ulaşanlar değişik ödüllerle taçlandırılacaklar. Buradaki tek amacımız şudur; çocuklarımızın gerçekten okuma alışkanlığı kazanmasında bir mesafe kat etmesini arzu ediyoruz. Geleneksel olarak hepimizin zihninde var olan o çizgi romanların çocuklarımız için vazgeçilmez olmasını arzu ediyoruz. Çocuklarımızın bugün için yazılmış çizgi roman kahramanlarıyla da tanışmasını istiyoruz.”

Çizgi roman otobüsünün tanıtım toplantısında ise katılımcılara çizgi roman karakterli tişörtler hediye edildi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.