Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Esenler Kayseri Mantı Festivali’nde 20 bin kişiye lezzetiyle damakları şenlendiren mantı ikram edildi. Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden mantıyı başkenti Kayseri’den Esenler’e taşıyan festivalde ayrıca Türk Halk Müziği konseri de yer aldı.

Esenler Belediyesi, Türkiye’nin en çok sevilen yöresel yemeklerinden biri olan mantıyı, ‘Esenler Kayseri Mantı Festivali’ ile Esenlerlilerle buluşturdu.

Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (KAYFED) iş birliği ile Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen festivalde, yaklaşık 20 bin kişiye 3 ton Kayseri mantısı ikram edildi. Keyifli anlara sahne olan festivalde hanımlar, maharetli elleriyle festival boyunca mantı yaptı. Ayrıca mantı yeme yarışmasında da heyecan dolu anlar yaşandı.

Festivale Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri milletvekili Hülya Nergis, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri ilçe belediye başkanları, İstanbul AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mahmut Gürcan, İstanbul’daki Kayseri derneklerinin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan, yöneticileri ile kabalalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Ticaret şehri Kayseri

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yaptığı konuşmada çocukluk anılarını anlatarak “Kayseri ticaret şehridir. Ben dahil bütün Kayserililerin çocukluğu dükkanlarda geçmiştir. Çocukluğumuzda su, sakız, çekirdek satardık. Ticaret şehri kelimesi Kayseri’ye gerçekten yakışıyor. Anadolu rotasında parlayan bir yıldız. Bu şehirde çalışma var, gayret var. Eskiden bu şehre ‘Makarr-ı Ulema Şehri’ yani ‘Alimler Şehri’ denilirdi. Şimdi günümüzde yine güzel bir sıfatı var Kayseri’nin: Hayırseverler Şehri” şeklinde konuşarak memleketi Kayseri’ye ve festivale ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Gastronomi şehri Kayseri

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, “Kayseri br gastronomi şehridir. Kayseri mutfağı meşhurdur. Kayseri mantısı aslında eşi benzeri olmayan tescilli ve insana ayrı bir damak zevki veren yemektir. Kayseri’nin sucuğu, pastırması, elması var. Kayseri’nin güzellikleri burada saymakla bitmez. İstanbul’da Türkiye’nin her yöresinden gelenler olduğu gibi Kayseri’den de gelenler var. İstanbul küçük bir Türkiye. Burada böyle bir etkinliğin yapılması çok anlamlı” şeklinde konuştu.

Mantı Festivali ile Anadolu bereketine şahit olmaya devam

Festivalde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu meydan çok güzel şeylere şahitlik ediyor. Bundan birkaç önce elma festivali, ondan birkaç hafta önce nar, badem ve çiğ köfte festivali, daha sonra hamsi ve lahana festivali derken aslında Anadolu’nun zenginliğini, Anadolu’nun bereketini bu meydanda yaşayarak tadarak bu toprakların tınısını ve güzelliğine şahitlik ediyoruz. Esenler’in güzel insanları bu meydanda bu etkinliklere ev sahipliği yaparak Anadolu’nun her tarafından gelen çağrıya, her taraftan gelen güzelliklere ev sahipliği yapıyorlar” diye konuştu.

Türk bayrağı altında Anadolu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise “Mantı festivaline geldik ama burada Kayseri’nin pek çok lezzeti var. Her bölgenin ayrı bir güzelliği var. Bu tür festivaller bir araya gelme vesilesi. Ama şundan eminiz ki Türk bayrağımızın altında vatanına, milletine, devletine, inancına, kültürüne bağlı olan Anadolu insanının buluşma noktasıdır. Bu nedenle böyle anlamlı bir festivali düzenleyen hemşerilerimize, Esenler Belediye Başkanımıza ve kıymetli ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Plaket takdiminin yapıldığı festivalde, Türk Halk Müziği Sanatçısı Orhan Hakalmaz, en sevilen türküleri seslendirdi. Hakalmaz’ın türkülerine eşlik eden vatandaşlar, kendilerine ikram edilen meşhur Kayseri mantısını tadarak keyifli anlar yaşadı.

 

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.