Esenler Kemer Mahallesi içinde yer alan, mülkiyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait olan, ancak İBB tarafından işletilen spor kompleksi, M. Tevfik Göksu’nun çabalarıyla 15 yıllığına Esenler Belediyesi’ne tahsis edildi.

Esenler Spor Kompleksi artık çok daha etkin ve kaliteli hizmet verecek. Esenler Kemer Mahallesi’nde, işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait, içinde yüzme havuzu ve futbol sahası da bulunan gelişmiş spor kompleksi bundan böyle Esenler Belediyesi tarafından işletilecek.

İBB Meclisi’nin Ocak 2021 oturumlarında AK Partili meclis üyelerinin verdiği önerge gündeme geldi.

Tahsis ile ilgili söz alan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, “söz konusu yer daha önce belediyemizin işlettiği bir yerdi. Trampa ile mülkiyeti bakanlığa geçti. İBB sadece kullanıyor, mülkiyet sahibi değil. Yerel belediye olarak burayı işlettiğimizde daha düzgün işletiyorduk. İnsanların memnuniyeti daha yüksekti. Esenler Belediyesi olarak kamu hizmetinde kullanılmak üzere tahsisini istedik” dedi.

Hukuk Komisyonu raporunda, mülkiyeti İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan, içinde yüzme havuzu da bulunan ve İBB tarafından işletilen Esenler Spor Kompleksi’nin 15 yıl süreyle bedelsiz olarak Esenler Belediyesi’ne tahsis edilmesi uygun bulundu. İBB Meclisi’nde yapılan oylamada, tapu kaydındaki İBB kullanımına ilişkin şerhin kaldırılması da oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Partili meclis üyeleri ise bu karara karşı oy kullandı.

İmamoğlu spor salonunu vermemek için inat ediyor!

Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Spor Kompleksi’nin Esenler Belediyesi’ne tahsisini veto etti. Bunun üzerine Tevfik Göksu’nun çalışmalarıyla tahsis önergesi İBB Meclisi’nin 10 Şubat’taki ikinci oturumunda tekrar gündeme taşınarak oya sunuldu.

Mecliste tekrar yapılan oylamada Esenler Spor Kompleksi’nin 15 yıl süreyle bedelsiz olarak Esenler Belediyesi’ne tahsisi tekrar uygun bulundu. Bu oylamada da CHP ve İyi Partili meclis üyeleri karara hayır oyu verdi. İBB Meclisi’nde alınan kararla Esenler Spor Kompleksi’ni 15 yıl süre ile Esenler Belediyesi işletecek. Tevfik Göksu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kararı tekrar veto etmesi halinde konunun yargıya taşınacağının da uyarısını yaptı.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.