Esenler Belediyesi ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 57. Kütüphaneler Haftası’na özel kütüphane temasıyla düzenlenen kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Kütüphaneler Haftası’na özel İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen kütüphane temasına odaklı kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. “Kütüphanede Hayat Var” temasıyla gerçekleşen yarışmanın ödül töreni Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Törene Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile çok sayıda okul idarecisi, öğretmen ve öğrenci katıldı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Hayatı okumak ve anlamak için kitaplar ve kütüphanelerle barışık olmak gerekir” diyerek okuma alışkanlığının önemini vurguladı.

Okumak asli ve ulvi görevimizdir


Kısa film yarışmasının ödül töreninde açılış konuşmalarını gerçekleştiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Hepimiz kitapla bir duygusal bağımızın olmasını arzu ederiz, kitapla barışık olmak isteriz ama bu istediğimiz şeyi hayata geçirmekte bazen zorlanırız. Hepimiz biliriz ki hayatı okumak ve hayatı anlamak için kitapla ve kütüphanelerle barışık olmak gerekir. Çünkü biz ilk emri ‘Oku’ diyen bir dinin mensuplarıyız. Çünkü biz kendi medeniyet havzamızda yeryüzündeki insanlığın aydınlığına, yeryüzünün istikametini tayin etmiş büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Bu nedenle okumak bizim en önemli gayretimizdir. Bu gayreti yeniden farkındalıkla ortaya çıkarmamız gerekiyor. Çünkü hayat her zaman bir çan eğrisi gibidir. Bazen iner, bazen çıkar, bazen ise dümdüz olur. Bazen yokuş çıkarsınız, bazen inersiniz. Ama biliriz ki hayatta her zaman dayanacağımız bir şeyimiz vardır. Hayatta dayanacağımız en önemli şey inancımızdır, idealimizdir. Ama inancımızı ve idealimizi besleyen ise kaynaklarımızdır. Bu nedenle okumak bizim için en asli ve en ulvi görevdir. İşte kütüphanelerle ilgili yapılmış kısa film yarışmasının günümüz gençlerinin ve hepimizin dikkatini çekmesi açısından anlamlı bir farkındalık çalışmasıdır. Biz bu farkındalık projelerini yaparken eğer birkaç tane gencimizin gönlünü ve istikametini kütüphanelere kaydırabiliyorsak bu yaptığımız işte zaten maksadımıza ulaşmışız demektir” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise şunları kaydetti:

Kütüphane insanlık mirasının saklandığı yerdir


“Bu, çok keyifli bir buluşma. Bugün kütüphane konusunda bir arada olmak gerçekten çok mutluluk verici. Sayı olarak az gözüken ama etkisi anlamında yaşamın her alanına etki eden bir etkinlik bu. Öğrencilerimizin kitap ve kütüphane üzerine düşünmeleri geleceğe yönelik çok farklı bir tasarım demek. Bu düşünce yüzyıllar öncesinden başlayan ve dinimizin çok önemli bir kuralı olarak bizlere yol gösteren bir emir. Kütüphaneler dünyanın farklı köşelerinde farklı anlamlarla ifade ediliyor. Şu söz aslında çok şeyi anlatıyor: Şehirlerin geleceğini, kaderini o şehrin yöneticileri, belediye başkanları belirler. Esenler’de de şehrin geleceğini yansıtması açısından kütüphaneler oldukça önemli. Cemil Meriç der ki: Kütüphaneler ölümsüz insanların ve ülkelerin yaşadığı yerlerdir. Kütüphaneler, tüm insanlık mirasının saklandığı gelecek kuşaklara aktarıldığı yerlerdir.”

Başarılı filmler ödüllendirildi

Yarışmada ortaokul kategorisinde birinciliği ‘Karanlık Günler’ filmiyle Özel Başakşehir Birey Ortaokulu, ikinciliği ‘Koza’ filmiyle Üsküdar İstek Vakfı Özel Belde Ortaokulu ve üçüncülüğü ise ‘Yol’ filmiyle Sultangazi Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu elde etti. Jüri özel ödülü, ‘Bir Kütüphanenin Doğuşu’ filmiyle Özel Beşiktaş Armada Ortaokulu’nun oldu. Lise kategorisinde de birinciliği ‘Başka Dünya’ filmiyle Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi, ikinciliği ‘Her Kitap Bir Hayat’ filmiyle Bakırköy İstek Özel Bilge Kağan Okulları, üçüncülüğü ‘Okumak Renklenmektir’ filmiyle Bağcılar Fatih Mesleki Teknik Anadolu Lisesi elde ederken jüri özel ödülü de ‘Okumak Özgürleştirir’ ile Ümraniye Özel İnci Anadolu Lisesi’nin oldu. Yarışma kapsamında birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL, jüri özel ödülü olarak da 750 TL takdim edildi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden M. Tevfik Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen M. Tevfik Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.