Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentte etkili olması beklenen kar yağışı sebebiyle açıklama yaptı. Göksu, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, beklenen kar yağışı nedeniyle, 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde gazetecilere buluştu. Göksu, Esenler’in, otoyol bağlantıları nedeniyle kavşak ilçe olduğunun altını çizdi. Bu nedenle kar yağışının neden olabileceği olumsuzluklara karşı aldıkları önlemleri anlattı.

Göksu, Meteorolojinin, perşembe sabah saatlerinden haftaya salı gününe kadar İstanbul’da çok ciddi kar yağışı beklendiğine ilişkin uyarıda bulunduğunu kaydetti. Sözlerine ise şöyle devam eti: “Bu çerçevede İstanbul Valimizin başkanlığında, kentteki belediye başkanları, kaymakamlarımız ve diğer idari amirlerimizle toplantı yapıldı. Karda alınacak tedbirler konuşuldu. İstanbul’un merkezinde bir ilçe olarak bizim yapacağımız çalışmalar tüm İstanbul’u ilgilendiriyor. Zira ilçemiz otobanların kesişim noktasında olduğu için otobanlarda ve çevresindeki sıkışıklık tüm İstanbul’u tıkayacağından bizim tedbirlerimiz ayrıca bir önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

510 personel ve 65 araçla kar yağışı ile mücadeleye hazırız

Göksu, ayrıca yarın geceden itibaren karla mücadele çalışmalarını başlatacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çarşamba gece yarısından itibaren 510 personelimiz, 65 araç ve iş makinemiz karla mücadelede görev alacak. Bununla birlikte, yaklaşık 247 kilometrelik yol ağımızı karla ilgili sıkıntı yaşatmadan sürekli açmanın gayretini ortaya koyacağız. Esenler’i 9 ana acil bölgeye ayırdık. Bu acil bölgeler çerçevesinde kar küreme araçlarımız, bir taraftan da ambulans ve diğer araçlarımızla alarmdayız. Aynı zamanda çorba araçlarımız 5 günlük süre içinde sürekli çalışacaklar. İnşallah Esenler’de ve İstanbul’da biz üzerimize düşen görevleri yerine getirerek, hiçbir kardeşimizin karda zorlukla karşı karşıya kalmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Şu anda araç, ekipman ve tuz stoku açısından bir sorunumuz yok.Tüm personelimiz koordine edilmiştir. Ayrıca, Perşembe sabahından itibaren hem personelimiz hem de araçlarımız görev yerlerinde olacaklar.”

İstanbul Valiliği de bünyesinde de bir gün önce İstanbul’daki ilgili kurumlarla bir araya gelmişti.

Ayrıca vatandaşlarımız, kar yağışında yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili olarak 444 0 073 numaralı hattı arayabilirler.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

Göksu, 1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ardından üniversite eğitimine başladı. 1990 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Göksu, aktif siyasete erken yaşlarda başla ve yaşamı boyunca ddevam etti. Bu süreçte, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca, Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerini de icra etti. 1992’den 2000 yılına kadarsa Bağcılar Belediye Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

M. Tevfik Göksu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Bu seçimlerde ise yüzde 48 oy oranıyla ilk sırayı aldı. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Seçim sonucunda ise yüzde 62,7 oy oranıyla yeniden Esenler Belediye Başkanı görevini aldı. Ardından, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.