AK Parti Meclis Grubu’nun desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen karar sayesinde atıl durumdaki okul servisleri artık İstanbul’un toplu taşıma sistemine dahil edilecek.

Yoğun bir nüfusa sahip olan İstanbul’da Covid-19’un yayılmasını önlemek için toplu taşıma sistemini rahatlatmak büyük önem taşıyor. Vatandaşlarımız için daha fazla aracın hizmet vermesini gerektiren bu olağanüstü koşullarda, İstanbul’un toplu taşıma sistemini rahatlatacak bir çözüm önerisi İBB AK Parti Meclis Grubu’ndan geldi.

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin askıya alınmasıyla atıl durumda bekleyen öğrenci servislerini organize ederek ihtiyaç duyulan hatlarda yolcu taşımacılığına dahil etmek isteyen İBB AK Parti üyeleri, meclisten söz konusu kararın geçmesine de destek oldular.

Acil toplu taşıma ihtiyacı için atıl durumdaki servisler devreye girecek

Ancak kararın uygulanmasının önünde önemli bir engel bulunuyor. CHP’li İETT yönetiminin bu kararı uygulamak konusunda gönülsüz olması veya uygulamayı geciktirecek şekilde hareket etmesi… Bu durumda, şehirdeki bulaş oranının her geçen gün yeniden yükselmesi ve ülkedeki pandemi kabusunun devam etmesi riski de ortaya çıkıyor.

M. Tevfik Göksu, İstanbul’da bulaşı azaltmak amacıyla toplu taşıma sistemini iyileştirmeye dair CHP’nin çözüm üretmemesine üzüldüğünü söyledi ve şöyle ekledi: “AK Parti Meclis Grubu olarak dün bu konuda çok önemli bir atak yaptık ve İETT’nin ihtiyaç duyulan bölgelere 250 yeni hat açarak okul servislerinin toplu taşıma sistemine alınması için meclisten karar çıkardık.”

İBB Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili olan M. Tevfik Göksu, kararın önemi hakkında şu açıklamaları da yaptı:

“Hepimiz sonbaharla beraber bu virüsü yenip yepyeni bir hızla hayata başlamak istiyoruz. Bu konuda en fazla risk altında olan büyükşehirlerde de, bu riski oluşturan toplu taşıma araçlarında da bunu yenmemiz gerekiyor. Artık şu virüs belasını gündemimizden çıkartıp gerçekten geleceğe bakıp, geleceğe koşmamız gerekiyor. Çocuklarımızın okullara koşması, parklarımızın açılması, esnafımızın yüzünün gülmesi gerekiyor. Bunun için de hep beraber bir seferberlik ilan etmemiz lazım. Böylece biz Ağustos ayı itibariyle Bakanlığımızın da verilerini dikkate aldığımızda, artık virüs defterini kapatıp önümüze bakmamız gerekiyor. Bunun için hangimiz, hangi tedbiri almamız gerekiyorsa ivedilikle almamız lazım. Biz üzerimize düşeni yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük, en üst karar organı meclistir. Meclis olarak kararımızı aldık ve verdik. Şimdi bekliyoruz.”

Bakalım, İETT yönetimini elinde bulunduran CHP ve Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kararın gereklerini yerine getirerek kullanma hakkı kazandıkları binlerce yeni toplu taşıma aracı sayesinde İstanbul halkına daha rahat ve güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunmayı başarabilecek mi?

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.