İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğundan beri şehri yönetememe başarısızlığını AK Parti’ye yükleyen İmamoğlu’nun mağduriyet algısını ve “engelleniyoruz” yalanını gelin beraber inceleyerek rakamlarla ifşa edelim…

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce, belediye meclis üyesiyken AK Parti’nin İstanbul için hazırladığı hizmetlerin hiçbiri için mecliste “Evet” oyu vermemiş ve İstanbul halkının hayatını kolaylaştıracak projeleri “Hayır” oyu ile adeta engellemeye çalışmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ise İstanbul’un yaşanamaz hale getiren İmamoğlu, şehri yönetebilmek için yeterli olmayan belediyecilik anlayışının sorumluluğunu üstlenmemek için bir bahane aramaya başladı.

Engelleniyoruz yalanının arkasına sığınan İmamoğlu’nun gerçekleri

  • CHP’li şirkete 2 milyar lira bütçe aktarılmasına rağmen bakımı yapılamayan otobüsler yollarda alev alıyor, yolcular otobanlarda otobüs itmeye zorlanıyordu!
  • Avrupa’nın en büyük su artıma tesisinin inşaatı iptal ediliyor ve hemen ardından Marmara’yı müsilaj istila ediyordu!
  • Halka ucuz su vaadiyle şov yaparak seçim kazanmasına rağmen koltuğa oturalı daha 1 sene olmuşken su zamlarını ardı ardına meclise getiriyordu!
  • “Kimseyi işinden çıkarmayacağız,” sözünü vererek seçim kazanıyor, koltuğa oturur oturmaz on binlerce insanı işten çıkarıp, yerlerine 45 bin yandaşı partizanca işe alıyordu. Elbette 45 bin insanın 5 milyar lirayı geçen maaş yükünü kaldıramayınca da İstanbul’u iflasın eşiğine sürüklüyor, maaşları ödeyebilmek için İstanbul halkına su zamları, otopark zamları getirmeye çalışıyordu!
  • Ulaşımdan eğitime, temel ihtiyaçlardan İstanbul halkının konforuna kadar her alanda ibretlik bir “askıda belediyecilik” örneği sergiliyordu!

Bu basiretsizliğine ve başarısızlıklarına bir kılıf uydurmak için “AK Parti bizi mecliste engelliyor, o yüzden hizmet edemiyoruz” bahanesini uyduran Ekrem İmamoğlu’nun yalanını artık ifşa ediyoruz.

AK Parti olarak, İBB Meclisi’nde İmamoğlu’nun getirdiği tekliflerden sadece %2’sine hayır oyu verdik. Bu teklifler ise temel prensiplerimize ters düşen uygulamalardı. CHP’nin diğer tüm tekliflerine, yani meclise getirdikleri tekliflerin %98’ine evet oyu verdik. AK Parti ya da CHP demeden, belediye yönetimini İstanbul halkına hizmet götürmesi için teşvik ettik.

İşte, sayılarla, rakamlarla meclisteki “engelleniyoruz” yalanı:

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.