İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve faaliyetlerini değerlendirdiği konuşmasında, CHP’li Belediye Yönetimi’nin, AK Parti’nin İstanbul için yaptığı çalışmaları kopyalayarak kendileri yapmış gibi lanse ettiğini anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, mecliste yaptığı konuşmada çok dikkat çekici bir detayın altını çizdi.

Göksu, İmamoğlu’nun yönetime geldikten sonra deprem önlemleri konusunda son derece yetersiz kaldığını hatırlatarak İstanbul’un 9 bölgesinde 3 bin 888 konutun deprem konusunda riskli olduğunun tespit edildiğini ama İmamoğlu’nun bu 3 bin 888 konutun nasıl dönüştürüleceğine dair bir çalışma yapmadığını, bir takvim dahi açıklamadığını belirtti. Göksu, İstanbul’daki deprem konusundaki önemli çalışmaların hep AK Parti tarafından yapıldığını hatırlatarak İmamoğlu’nun belediyecilik anlayışı hakkında “FARKLI KAYDET BELEDİYECİLİĞİ” ismini verdiği önemli bir tespiti de ortaya koydu.

İMAMOĞLU ve uyguladığı “FARKI KAYDET BELEDİYECİLİĞİ” nedir?

CHP’ye İstanbul’da deprem için ne tür bir çalışma yaptığı sorulduğunda, “AK Parti döneminde yapılan Deprem Master Planı’nın özetini çıkarttık” cevabını vermelerine dikkat çeken Tevfik Göksu, bunu “FARKLI KAYDET BELEDİYECİLİĞİ” olarak özetliyor.

“Cumhuriyet Halk Partisi zaten sadece AK Parti’nin yaptıklarının özetini çıkartabilir. Büyükşehir Belediyesine yeni bir ad koyuyorum artık. Bu ad, FARKLI KAYDET BELEDİYECİLİĞİ!

Bizim yaptığımızı almışlar, farklı kaydetmişler “Biz yaptık” diye kitapçık haline getirmişler, ilçelere dağıtıyorlar. Tebrik ederim!”

“FARKLI KAYDET” ne demek?

Dünya çapında bir standart haline gelen ofis yazılımlarında, bir belgeyi tamamen kopyalayıp yeni bir dosya yaratmak için kullanılan kopyalama yöntemi “Save as / Farklı kaydet” olarak isimlendiriyor.

Tevfik Göksu bu benzetmeyle İmamoğlu yönetiminin, AK Parti zamanında hazırlanmış çalışmaları ve projeleri, ofis ortamında “farklı kaydet” yöntemiyle kaydedip kendi isimleriyle yapılmış çalışmalar olarak yeniden düzenlediklerini ve halka kendi çalışmaları gibi lanse ettiklerini vurguluyor.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.