Esenler’de bir gelenek haline getirdiğimiz halk meclisi toplantımızı bu defa bir cuma namazı sonrasında Havaalanı mahallemizde kurduk ve halkımızı dinledik, sıcak çaylarımızın eşliğinde sohbet ettik.

Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu’nun 2009’da göreve gelmesinin ardından Esenler Belediyesi’nde başlayan halk meclisi geleneği devam ediyor.

19 Kasım 2021 cuma namazı sonrasında Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve belediye yöneticileri, Havaalanı mahallesinde Esenlilerle buluşup halk meclisini topladı ve sohbet ederek halkın dileklerini dinledi.

Peki, nedir bu halk meclisi?

“Yerinde Hizmet” ve “Hesap Veriyoruz” gibi çeşitli isimlerle her zaman halkın huzuruna çıkarak veya belediyede düzenlediği halk meclisleri ile Esenler’deki belediye çalışmaları hakkında vatandaşı bilgilendiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun belediyecilik anlayışının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Sorgulanabilir ve hesap verilebilir belediyecilik bilinciyle hareket eden Göksu, halk meclisleri sayesinde halkın ihtiyaçlarını da daha net şekilde, ilk elden tespit edebilme imkanına sahip oluyor.

Dünyada örneği az görülen halk meclisi uygulaması sayesinde, Esenler halkı, esnafla, vatandaşlarla iç içe bir belediye başkanına ve belediye yönetimine sahip olmanın konforunu yaşıyor; ihtiyaçlarını ve geri bildirimlerini doğrudan belediye başkanına aktarabiliyor ve belediye hizmetlerinin bu ihtiyaçlara göre şekillenmesine destek oluyor.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.