Esenler Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümünde “Fatih’in Günlüğü” kitabını okuyup kendi fetih günlüklerini yazarak dereceye giren çocuklara ödüllerini takdim etti. ‘İstanbul’un Fethi’ni Çocuklar Anlatıyor’ adlı programda çocuklar, Fatih Sultan Mehmed Han’dan aldıkları ilhamla geleceğe dair hedeflerini anlatırken mehteran takımının verdiği konser ise fetih coşkusunu ekranlara taşıdı.

Esenler Belediyesi, tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’ni anlamlı bir etkinlikle kutladı. İsrafil Kurt tarafından kaleme alınan “Fatih’in Günlüğü” adlı kitabı okuyup kendi günlüklerini yazarak dereceye giren çocuklar, ‘İstanbul’un Fethi’ni Çocuklar Anlatıyor’ adlı programda ödüllerine kavuştu. Şehir Ekranı TV’de 14.53’te canlı olarak izleyiciyle buluşan program, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun bahçesinde, tarihçi-yazar İbrahim Akkurt’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Programda çocuklar, Fatih Sultan Mehmed Han’dan aldıkları ilhamla geleceğe dair hayallerini ve hedeflerini dile getirdi. Mehteran takımı ise verdiği konserle kutlu fethin coşkusunu doyasıya yaşattı.

Fetih dünya tarihinin kırılma noktası

İstanbul’un Fetih müjdesinin sadece Türk tarihinde değil dünya tarihinde de bir kırılma noktası olduğunu söyleyen Akkurt, “Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmed henüz anne karnındayken onu manevi bir terbiyeye tabii tuttu. Hem Kur’an-ı Kerim dinleyerek hem helal lokmayla ona yarının Fatih’i olarak ilk eğitimini verdi. Çocukluk yıllarında babası Sultan II. Murad Han, Fatih’in etrafına devrin en önemli hocalarını tahsis ederek onu hem maddi hem manevi eğitime tabii tuttu. Akşemseddin Hazretleri, Molla Güranî, Molla Yegân ve birçok önemli hoca, Fatih Sultan Mehmed’in ileride İstanbul’un Fatih’i olmasında önemli rol oynamıştır” dedi.

Fatih’in Fetih kararlılığından etkilendim

Yarışmada birinciliği elde eden Elif Kara, “Fatih Sultan Mehmed’in fetih kararlılığından çok etkilendim ve ben de hayallerimi kağıda döktüm. Benim hayallerim İstanbul’un yemyeşil olması. İstanbul’un yeşil olması için ben de çalışmalar yapıyorum. Bir erik fidanı diktim. Çeşitli bitkilere bakıyorum ve onlara bakarken çok mutlu oluyorum. Bitkileri çok seviyorum” şeklinde konuştu. Fatih Sultan Mehmed’in henüz küçük yaştayken geleceğini planladığını da dile getiren Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de Fatih gibi hayallerimizden vazgeçmemeliyiz. Çünkü hayallerimiz bir gün gerçek olacaktır.”

Hayallerimin peşinden koşacağım

Yarışmada ikinci olarak ipi göğüsleyen Irmak Albay; “En büyük hayalinin romatoloji doktor olmak. 3 yıldır Akdeniz ateşi adlı genetik bir hastalıkla savaşıyorum. Bu hastalığın tedavisi sadece ilaçlarla oluyor. Ben de bir aşı geliştirmek istiyorum. Ben de Fatih Sultan Mehmed gibi azimli olacağım ve hayallerimin peşinden koşacağım. Defterime de birçok resimler çizdim. Fatih Sultan Mehmed Han’ın portresi, “Kaplumbağa Terbiyecisi”, Galata Kulesi bunlardan birkaçı.” diye konuştu.

Mescid-i Aksa’yı korumak için çalışacağım

Yarışmada üçüncü olan Emirhan Saltık ise en büyük hayalinin mimar olmak olduğunu söyleyerek; “Güzel yapıtlar yapmak istiyorum. Yoksullara bedava evler vermek istiyorum. Diğer bir hedefim de Mescid-i Aksa için. İsrail sürekli oraya saldırıyor. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırmaması için bulutlara kadar açılıp kapanabilen bir duvar örmek istiyorum. Havadan saldırılar içinse bir alarm sistemi kurmak istiyorum. Bu konularda çalışmalar yapmak istiyorum. Ben de Fatih Sultan Mehmed gibi büyük başarılara imza atmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Program, mehteran takımının, “Çırpınırdı Karadeniz”, “Genç Osman” ve “Hücum Marşı”nı çaldığı mini konser ile sona erdi.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.