Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan ve Esenler’i modern, akıllı bir şehre dönüştürecek “Akıllı ve Güvenli Şehir Esenler” projesinde yeni bir aşamaya geçildi.

Esenler Belediyesi ve Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul’da depremle ilgili yapılan en önemli çalışmaların merkezinde yer alıyor. Deprem için bugüne kadar yapılabilecek tüm bilimsel çalışmaların AK Parti döneminde yapıldığını hatırlatan Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, artık icraat ve harekete geçme zamanı olduğunu her fırsatta dile getirmesiyle tanınıyor.

Şimdi Esenler Belediyesi, İstanbul’da ve Türkiye’de depreme karşı geliştirilen en büyük kentsel dönüşüm hareketi olan “Akıllı ve Güvenli Şehir Esenler” projesinde hak sahiplerine evlerini teslim etmek üzere sözleşmelerin imzalanması aşamasına geçti.

Kimse inanmadı ama M. Tevfik Göksu kentsel dönüşümü başardı

Projeyi ilk dillendirdiğinde Esenler’de birçok kişinin kendisine inanmadığını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Daha Belediye Başkanı olduğum ilk yıllarda vatandaşlarımıza benim bir sözüm vardı. Ben sizin bu müzmin tarihi imar sorununuzu çözeceğim, demiştim. Allah’ın yardımı ile birçok engeli aşarak bu dev projeyi gerçekleştirdik ve bugün konutları teslim aşamasına geldik. İnandık ve başardık. Esenler’de bir hayali daha gerçeğe çevirdik” dedi.

Proje hangi aşamada?

8 milyon 250 metrekarelik alanda yürütülen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin 1 milyon 250 bin metrekareyi kapsayan güney rezerv alanında inşaatların ilk etapları tamamlanmak üzere. Bu etaplardaki 2 bin 108 konut, Esenler’in değişik bölgelerindeki imar kısıtlılığı bulunan (imar planlarında yol, okul, yeşil alan, kültür alanı, dini tesis alanı vb. kalan) vatandaşlara teslim edilecek. Organize ve sağlıklı bir plan ve program çerçevesinde, ilk etapta imar ve mülkiyet sorunu bulunan, depreme karşı güvensiz konutlarda oturan yaklaşık 10 bin kişi, 15 Temmuz Mahallesi’ndeki yeni konutlarına taşınarak güvenli ve ferah bir hayata adım atacak. Böylece İstanbul’da 10 bin kişi daha olası bir deprem anında hayatlarının riske gireceği bir pozisyondan, sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürebilecekleri, modern konutlarına taşınmış olacak.

Eski binaların yerine parklar gelecek

Daireleri teslim edilen vatandaşların Esenler’in içinde boşalttıkları binalar, deprem anında yıkılma tehlikesiyle içindekilere ve çevresindeki insanlara risk oluşturuyor. Bu binalar bir bir yıkılacak. Yıkımı gerçekleştirilen binaların bulunduğu yerler imar planlarındaki hüviyetine (meydan, yol, okul, çocuk parkı vb.) kavuşturulacak. Bu tarihi proje kapsamında, imar ve mülkiyet sorunları nedeniyle yenilenemeyen konutların sorunu çözülerek yaklaşık 40 bin ailenin ve 100 binden fazla insanın hayatı ve geleceği kurtulacak.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.