Çocuklarımızın eğitimine ve sağlıklı gelişimine büyük önem veren M. Tevfik Göksu, Esenler’de çocukların eğitim ve gelişim ihtiyacına cevap verecek yeni okul binaları ve spor tesisleri inşa edilmesi için belediyede hazırlıkları başlattı.

Pandemi nedeniyle uzun bir süre yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrencilerimiz, dünyada ve Türkiye’de aşılama programlarının hızla ilerlemesi sayesinde yakında sona ermesi beklenen pandeminin ardından yeniden tam kapasiteyle yüz yüze eğitime dönüş yapacaklar.

Esenler Belediyesi ve Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’deki okul ve spor tesisi ihtiyacının en modern olanaklarla karşılanması için bu yeni dönemin hazırlıklarına başladı.

İlçede inşa edilecek yeni okul binalarıyla birlikte Esenler’de 1.369 olan derslik sayısı, 166 ilave yeni derslikle birlikte 1.535’e çıkacak.

Okul ve spor salonları

Tuna Eğitim Vadisi’nde açılacak bir adet ilkokul ve ortaokul, 5 bin 800 metrekare inşaat alanında yükselecek. 4 katlı bu iki okulda 32’şer derslik, çok amaçlı salon ve kütüphane bulunacak.

Ayrıca, çocuklarımızın bedensel gelişimlerini sağlıklı tamamlamaları için Tuna Eğitim Vadisi’nde, 882 metrekare alana spor salonu inşa edilecek. Bu spor salonu içinde basketbol, voleybol, tenis, futbol oynanabilecek bir spor sahası yer alacak, ayrıca 96 seyirci kapasiteli bir tribünü bulunacak.

Benzer bir proje de 15 Temmuz Mahallesi’nde

15 Temmuz Mahallesi’nde yapılacak ortaokul 6 bin 955, lise ise 7 bin 440 metrekare alana kurulacak. Okulların ikisi de 3 katlı inşa edilecek ve 35’er derslikte eğitim verecek. Okullarda bilgisayar dersliği ve laboratuvar da bulunacak.

15 Temmuz Mahallesi’nde açılacak spor salonu da, Tuna Eğitim Vadisi’ndeki gibi 882 metrekare alana inşa edilecek. Bu spor salonu içinde de basketbol, voleybol, tenis, futbol oynanabilecek bir spor sahası yer alacak ve yine 96 seyirci kapasiteli bir tribünü bulunacak.

Menderes, Anadolu Lisesi’ne kavuşuyor

Menderes Mahallesi’nde inşasına başlanan Menderes Anadolu Lisesi’nde 32 derslik olacak. Özel gereksinimi olan çocuklar için 4 adet “Özel Eğitim Dersliği”nin yer alacağı okulda, öğrencilerin kendilerini fizik, biyoloji ve kimya alanlarında geliştirebilmeleri için her branştan birer adet laboratuvar bulunacak. Öğrencilerin sanata olan ilgi ve yeteneklerini geliştirebilmeleri için ise müzik ve görsel sanatlar dersliği açılacak. Ayrıca okul içerisinde bilgisayar dersliği, kütüphane, beden eğitimi dersliği ve çok amaçlı salon yer alacak.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.