İstanbul’un en önemli ilçelerinden Esenler devam eden kentsel dönüşüm projelerindeki başarılarıyla, tüm Türkiye’ye örnek oluyor.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, deprem riski altındaki İstanbul’da çok büyük önem verdiği kentsel dönüşüm projeleri sayesinde, ilçedeki konut stoğunun yarısından fazlasını yenileyerek, kentsel dönüşüm konusunda tüm Türkiye’ye örnek oldu. Esenler’de 2009 yılından bugüne kadar 98 bin 160 konutun 56 bin adedini yenilendi. Bu büyük oran Tevfik Göksu’nun ilçenin kentsel dönüşümüne gösterdiği özeni ortaya koyuyor.

Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi de 2012 yılında Esenler’de Havaalanı Mahallesi’nde başladı. Esenler Belediyesi bu projede 1403 konut ve 32 iş yerini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla hak sahiplerine teslim etti.

Esenler kentsel dönüşümde lider

Esenler Belediyesi, kentsel dönüşümü sadece binaları yenilemenin ötesine taşıyarak, geleceğin akıllı şehirlerinin ilk örneğini de Esenler’de inşa etmeye başladı. Türkiye’nin ilk “Akıllı Şehir” projesinin temeli Mart 2019’da Esenler’de atıldı.

Esenler’de halihazırda 50 bin konutluk kentsel dönüşüm çalışması da devam ediyor. Esenler Belediyesi’nin inşa ettiği rezerv konutları sayesinde evi imara kapalı alanda bulunan vatandaşlarımızın evleri rezerv konutlara taşınacak. İmara kapalı alanda kalan o konutlar ise yıkılarak bu bölgelerde imara uygun yapılar inşa edilecek. Yeşil alana park, okul alanına okul, otoparka otopark… Bu alanlarda kesinlikle konut yapılamayacak. Açılan rezerv alanında ise Türkiye’nin en büyük millet bahçesi kurulacak. 1.8 milyon metrekare alanda kurulacak Esenler Millet Bahçesi tüm İstanbul’a hizmet verecek.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.