Esenler’de ilk defa düzenlenen Esenler Amasya Elma Festivali ile sadece Esenler halkı değil, İstanbul’un her ilçesinden gelen binlerce vatandaşımız lezzetli ve keyifli vakit geçirdi.

Esenler İstanbul’un kültür merkezi olduğunu bir kez daha ispat etti. Coğrafi olarak İstanbul’un merkezi bir konumunda bulunmasından çok daha ötede, sosyal ve kültürel etkinliklere yaptığı yatırımlarla Esenler Belediyesi ve Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ilçeyi İstanbul için tam anlamıyla bir kültür merkezine dönüştürdü. Hamsi ve çiğ köfte festivallerinden sonra Esenler şimdi de Amasya elması ile festival coşkusunu yaşadı.

Dörtyol Meydanı’da düzenlenen Esenler Amasya Elma Festivali, ülkemizin çok sevilen bir meyvesi olan minik ve lezzetli Amasya elmalarını İstanbul halkıyla buluştururken, ilçenin kültürel zenginliğine de önemli bir katkı yaptı.

5 ton elma dağıtıldı

Halka 5 ton elmanın ikram edildiği festivalde ayrıca dev kazanlarda elma reçeli kaynatıldı ve elma kompostosu yapıldı.

Festivalde Amasyalı sanatçılar Ufuk Altun, Murat Türk, Hakan Çiçek, Saniye Can, Emir Üstün ve Turan Üstün, en sevilen yöresel parçaları seslendirdiler. Festivale katılan her yaştan vatandaşımız, halk oyunları ve folklor gösterileriyle renklenen festivalde Amasya kültürünü tanıma fırsatı da yakaladılar. Festivalde düzenlenen elma yeme yarışması da Esenler halkı için coşkulu bir eğlenceye dönüştü.

İstanbul’un her semtinden festivale katılım olduğu gözlenirken, vatandaşlarımız festival sayesinde güzel saatler geçirerek dinlendiler.

Festivalde Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra AK Parti Amasya Milletvekilleri Hasan Çilez ile Akif Gülle, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya ve Amasya’nın ilçe belediye başkanları, İstanbul’daki Amasya derneklerinin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de yer aldı.

Festivalde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Hz. Peygamber hayatı tarif ederken hayat şahitlikten ibaret der. Bu meydan çok güzel şeylere şahitlik ediyor. Bir gün çiğ köfteyi, bir gün hamsiyi, bir gün elmayı ağırlıyor. Hasılı Anadolu renklerini, Anadolu’nun tınısını biz burada ağırlayarak aslında bu ülkenin doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle bu gök kubbenin altında ne kadar nefes alan varsa hep birlikte Türkiye olduğunu burada yeniden herkese deklare etmiş oluyoruz. Bu meydan bu anlamda Türkiye’nin bütün renklerini taşıyor” dedi.

Göksu, Amasya elmasını Esenler halkıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını da belirterek, “Bugün bu meydanda Amasya’yı misafir ediyoruz. Amasya denilince herhalde hepimizin ilk aklına elması gelir. Baş tacı ettiğimiz damak tatlarımızdan biri olan, dünyaya da önemli bir şekilde ihracatımız olan elmayı Esenler halkıyla buluşturuyoruz. Anadolu kültürünü, ruhunu kokusunu burada yaşamak, bu ruhu burada yaşatmak için anlamlı bir gün” ifadelerini kullandı.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.