Deprem şehitleri için asrın felaketinin yıl dönümünde Esenler’de 10 bin hatim okundu. Hatimlerin duası, düzenlenen bir programla Esenler’de yapıldı.

Esenler Belediyesi, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde deprem şehitleri için okunan hatimlerin duasını “10 Bin Hatim” programında yaptı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda aynı zamanda “İslâm’da Şehitlik ve Fazileti” konulu bir de konferans düzenlendi. Esenlerlilerin yoğun ilgi gösterdiği programa, yazar Dr. M. Şerafeddin Kalay konuşmacı olarak katıldı. Kalay, ihmallerin insan hayatındaki öneminden bahsetti.

“Bedeli çok ağır bir acı yaşadık”

Asrın felaketinin yıl dönümünde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “6 Şubat bedeli çok ağır bir acıydı. Dünyada, karada olmuş en büyük felaketi yaşadık. Allah’tan ki devletimiz güçlü. Hızlı bir şekilde organize oldu. Devletinizin itibarı kadar itibarınız, gücü kadar gücünüz var. Bizler de elimizden geleni hatta fazlasını ilk andan itibaren yaptık. Deprem bölgesine zerre kadar hayrımız dokunduysa, dualarını aldıysak, bizler de, sizler de bu dualardan nasibimizi aldık” dedi.

“Allah bizlere tedbir almayı unutturmasın”

İnsanların ihmalleri sonucu ortaya çıkacak durumlara karşı dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen yazar Dr. M. Şerafeddin Kalay, “Nimetlerden Allah’ın istediği gibi istifade edin. Çalmayın, haksız yere almayın. Allah’ın huzuruna alnınız ak şekilde gidin. Muhasebenin olduğunu unutmayın. Hayatınıza ona göre yön verin. Hayatın iniş ve çıkışları vardır. Karanlık olmadan ışığın kıymeti bilinmediği gibi acı olmadan da tatlının kıymeti bilinmez. Üzerinde yaşadığımız dünya imtihan dünyasıdır. Bu imtihan dünyasında başarılı olmak bizim vazifemizdir. İhmallerimizden biz sorumluyuzdur. Çektiğimiz acılar ihmallerimizden kaynaklanıyorsa vicdan azabı duyarız. Allah, bizlere tedbir almayı unutturmasın” ifadelerini kullandı.

6 Şubat depreminde hayatını kaybedenler için dualar edilen program, Esenler Müftüsü Osman Yazıcı’nın hatim duasıyla tamamlandı.