Manvagat’ı etkisi altına alan yangına müdahale etmek için Esenler Belediyesi’ne ait arazöz ve ekiplerimizle bölgenin zorlu coğrafyasında alevlerle savaşıyoruz.

Esenler Belediyesi, Türkiye’de yürekleri yakan orman yangınlarına karşı kayıtsız kalmadı. Belediyemiz tüm gücüyle, yanan bölgelere destek göndererek tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan bu yangın fırtınalarında halkımızın en az zararla çıkması için savaş veriyor.

Belediyemize ait arazöz ve ekipler, Manavgat’ın sert coğrafi koşullarında, hızla yayılan yangına karşı verilen mücadeleye destek vermek için, İstanbul’dan yola çıkarak Manavgat’a ulaştı ve alevlerle savaşa aktif olarak katıldılar.

Arazöz nedir, orman yangınlarında neden çok önemli?

Yangınlara karadan müdahale ederken, yüksek su taşıma kapasitesiyle büyük miktarda suyu, her türlü arazide alevlerin bulunduğu noktaya kadar taşıyabilen arazözler, yangınla mücadelede kritik öneme sahipler. Büyük şehirlerde hem yangına karşı önlem hem de şehir içindeki yeşil alanların sulanması gibi görevlerde kullanılabilen arazözler, Akdeniz ve Ege’yi etkisi altına alan yangınlar sırasında, itfaiye araçlarına su yetiştirmek için kritik bir rol üstlendiler.

Her arazöz “yangına karşı kesintisiz şekilde fazladan tonlarca basınçlı su sıkabilmek” anlamına geldiği için, yangınları söndürme çalışmalarında büyük önem taşıyorlar.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.