Anadolu’dan Esenler belgeseli 125 köyümüzü tanıtan ve kültürel zenginliğimizi kayıt altına alan çok önemli bir proje. Bu projeyi hemşehrilerimize sunarak, Esenler’imizden ülkemizin 81 iline gönül köprüsü kurduk. Belgeselimizin galasına ise Genel Başkanvekilimiz Binali Yıldırım Başkanımız teşrif etti.

Esenler Belediyesi, Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkan çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Belediyemiz, kendi prodüksiyonuyla Türkiye’nin cennet köşelerini karış karış gezerek 22 şehirdeki 125 köyü, “Anadolu’dan Esenler” adlı belgesel dizisinde topladı. Son teknolojiyle çekilmiş belgesel dizisinin tanıtım filmi için düzenlediğimiz gala gecesine ise Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım da katıldı. TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı da gala gecemizin konuğu oldu. Ayrıca sivil toplum kuruluşları temsilcileri de gala gecemizde yer aldılar. Bununla birlikte, gala programında Dost Meclisi Grubu da “7 Bölge 7 Türkü” konseriyle müzik ziyafeti yaşattı. “Gündüz Gece” adlı gezi pogramıyla Anadolu’yu köy köy gezen Türk halk müziği sanatçısı Kürşat da galamızdaydı. Kürşat, hem anılarını anlattı, hem seslendirdiği eserlerle kulakların pasını sildi.

Anadolu’dan Esenler belgeseliyle ata topraklarımızı tanıyacağız

Belgeselimizde, Niğde, Kayseri, Sivas, Trabzon, Çankırı, Siirt ve Bitlis gibi 22 şehrin 125 köyünü karış karış gezdik. Ayrıca, bu köylerde günlük yaşamı, yerel gelenekleri, insanlarımızı ve kültürel işaretlerimizi kayıt altına aldık. Memleket hasretini bir nebze de olsa dindirecek belgesel dizisinde, köylerin tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel tatları, örf ve adetleri içleri ısıtan görüntülerle yörelerin kanaat önderlerinin görüşleri ışığında izleyiciyle buluştu. Gelecek kuşaklara ata topraklarını yakından tanıtacak bu belgesel dizisi ile Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini yeniden ortaya çıkacak.

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, projeyi çok beğendiğini belirtti. Ve şöyle devam etti: “Herkes bu filmi seyredince kendi çocukluğundan bir kesit gördü, duygulandı, o günlere gitti. Orada yaşadıklarını film şeridi gibi kafasından geçirdi. Peki, biz köyümüzü, memleketimizi, acı tatlı hatıralarımız olan bu yerleri niye bırakıp geldik? Çünkü daha iyi bir gelecek herkesin hakkı. Şimdiyse artık bizim doğumuzdaki ülkeler için Almanya biziz. Avrupa biziz. Onlar da bu tarafa doğru göç ediyor. Ama gitmesek de gelmesek de o köy bizim köyümüzdür. Artık o köylere gidiyoruz, geliyoruz, çünkü köylerimizin yollarını yaptık. Yolları böldük, Türkiye’yi birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. AK Parti’den önce, hatırlayın, dernekler niye kuruldu?

Şimdi, her köyün derneği var. O zamanlar devletin eli oralara ulaşmadığı için para toplanırdı. Böylece köylüler orada köy odası yapar, fırın yapar, yol yapardı. Köyün ne ihtiyacı varsa o yapılırdı. Devletin elinin uzanmasını beklemeden vatandaş dayanışmayla bu işler yapılırdı. Şimdi bunlar geride kaldı. Elhamdülillah devletimiz, hükümetimiz duyarlı. Ulaşmadığı, erişmediği yer yok. Değerli kardeşlerim bu proje çok güzel bir proje. Proje ile memleket hasretimizi giderdik. Teknoloji artık çok gelişti. Köyünü görmek istediğinde burada çekilen filmleri izliyorsun. Çocuklarına izletiyorsun. Artık Sadece Esenler’deki yüzbinlere hizmet etmek yetmiyor. Onların geçmişteki hatıralarına da dokunmak gerekiyor. İşte bunu da Tevfik Başkanımız akıl etmiş çok güzel yapmış tebrik ediyorum. Elinize, yüreğinize sağlık emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Doğduğumuz evi sevmek fıtratın gereğidir

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise konuşmasında “Gerçekten filmi izlerken ciddi anlamda duygulandım. Allah insanı yaratırken bir fıtrat tayin etmiş. İşte fıtratın tezahürü bu dünyadaki nefesimiz. Nefesimizi aldığımız ve nefesimizin ilk sebayla buluştuğu alansa doğduğumuz yerdir. Onun içindir ki doğduğumuz evi sevmek fıtratın gereğidir. Her birimiz doğduğumuz evden valizimizi alıp çıktığımızda belki hüzünle çıktı, belki acılarla çıktık oradan ama hüzünle de çıksak gözümüz hep arkada o doğduğumuz toprağa bakarak yürüdük öyle değil mi? Ayrıca, efendimiz (SAV), Mekke’den hicrete zorlandığında Mekke’den çıkarken arkasına dönüyor ve diyor ki ‘Ey Kâbe! Vallahi yaratılmışlar içerisinde en çok seni sevdim. Eğer bu şehrin ahalisi beni sürmeseydi, ben buradan ayrılmazdım’ Gerçekten insana Allah’ın verdiği bu fıtratın gereği olarak doğduğumuz bu toprakların bize üflediği çok önemli bi ruh vardır” ifadelerini kullandı.

Memletimizden utanmıyoruz, gurur duyuyoruz

Göksu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Memleketin neresidir derken memleketini söylemekten utananlardan değil memleketiyle gurur duyanlardanız. Esenler’e şöyle baktığımızda 30-35 yıllık bir tarihi var. Ve, bu 30-35 yıllık tarihinde kimimiz Bayburt’tan, kimimiz Trabzon’dan, kimimiz Sivas’tan gelmişiz. Burayı kendimize vazgeçilmez bir yaşam alanı olarak belirlemişiz. Üstelik, bu şehir bize gönlünü açtı. Bu şehir bize sevgisini açtı. Sevdasını verdi. Bu şehir bize evlat verdi, aş verdi, iş verdi, mekân verdi ve o doğduğumuz yerden doyduğumuz yere gelip artık burada yaşamaya başladık. Burası da bizim memleketimiz. Ama ayrıca 125 köyümüze giderek belki günlerce kalarak oradaki bütün kardeşlerimizle konuşarak oradaki bütün hatıraları kayda geçirerek dedik ki, hangi memleketin hangi köyüyse bir araya geldiğinde özlem ve hasret diyarına bir selam göndermek istiyorsa tuşa bastığında memleketine gitsin, izlesin görsün. Oranın o duygu zenginliğiyle beraber yeni bir duyguya yeni bir heyecana bürünsün” dedi.

Anadolu’dan Esenler belgeselimizin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz. Ayrıca Esenler Belediyesi web sitesinden ve YouTube kanalından, belgesel hakkındaki duyurulara da ulaşabilirsiniz.

Video: