1923 yılında Kurtuluş Savaşı’mızı zaferle sona erdirip vatanımızı düşman işgalinden kurtarmamızın nişanesi olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Esenler’de coşkuyla kutlandı.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından dönemin dev imparatorluklarının işgal ettiği ülkemiz Kurtuluş Savaşı ile 1923 yılında özgürlüğüne kavuştu. Ülkemizi ve halkımızı özgürlüğe kavuşturmanın sembolü haline gelen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Esenler’de büyük bir coşkuyla kutladık.

Vatanı için canını feda eden şehitlerimizi de saygıyla andığımız kutlamalar, Esenler’in Dörtyol Meydanı’nda, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu ve ilçemizin kamu erkanının katıldığı törenle başladı.

Halkımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin katılımıyla büyük bir coşkuya dönüşen törende Mehter Takımı’nın çaldığı mehter marşı ve gençlerimizin folklör oyunları da yer aldı.

ESEV Cumhuriyet Konseri

Günün diğer etkinliği ise akşam 20.00’de, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde başlayacak olan Cumhuriyet Konseri olacak. Esenler Belediyesi’nin tüm İstanbul halkı için geniş sanat eğitimleri verdiği ESEV’de eğitim alan gençlerimizin hazırladığı konsere tüm halkımız davetlidir.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.