AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu yönetiminin iki yılda ulaşım konusunda ‘sıfır’ çektiğini açıkladı.

İstanbul’un ulaşım problemi için AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde yapılan yatırımların ardından yeni bir yatırım yapılmadı!

AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB’nin iki yılın sonunda ulaşım konusunda hiçbir proje geliştiremediğini dile getirdi. Bu gerçeği, rakamlarla ortaya koyan Göksu, zamanında metro hattı projelerine CHP’lilerin karşı çıktığını da hatırlattı. Göksu, “Şu anda yürüyen bütün metro hatlarının projeleri ve ihaleleri bizim tarafımızdan yapılmış, tamamı bizim tarafımızdan başlatılmış ve bir noktaya getirilmiş hatlardır. Bu projelerin tamamına, vakti zamanında CHP Grubu ve İBB Başkanı ‘hayır’ oyu vermiş, karşı çıkmıştır” diye ekledi.

Ulaşım yatırımları faaliyet raporlarında “0”

CHP’li İBB yönetiminin, İstanbul ulaşımı ile ilgili nasıl sınıfta kaldığını faaliyet raporundan rakamlarla veren M. Tevfik Göksu, şöyle anlattı:

“İhale edilecek raylı sistem uzunluğu hedefi 2.2 km, gerçekleşen 0. Yapımı tamamlanan karayolu tüneli uzunluğu hedefi 3 km, gerçekleşen 0. Görüyoruz ki ulaşım yatırımlarında da 0 (sıfır) çekmişsiniz. Ulaşıma da kaynak ayırmadığınıza göre paralar nereye gitti?” diye sordu.

Karşı çıktığınız metrolarla şov yapıyorsunuz

Ulaşım konusunda İstanbul’un geleceğinin yok edildiğini vurgulayan Göksu, “Aynı anda en çok metro yapma unvanını AK Parti’den araklamaya çalıştığınızı görmediğimizi mi sanıyorsunuz? Sizin bu konuda tek yaptığınız, bizim başlattığımız ve imalatlarının çoğunu bitirdiğimiz metro hatları üzerinden şov yapmaktır. Hem de bizim yaptığımız ve başlattığımız bu metro projelerine bu mecliste ‘hayır’ oyu vermenize rağmen bunu yapmaktır” ifadelerini kullandı.

İşte, Göksu’nun İBB faaliyet raporundan alıntıladığı çok çarpıcı “0” rakamları:

ulaşım

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.