Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ülke TV’deki 5. Gün programında merak edilen soruları cevapladı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İstanbul ve Esenler hakkında merak edilen soruları canlı yayında cevapladı. Ülke TV’deki 5. Gün programına konuk olan Göksu, Esenler’de yaşanan büyük kentsel dönüşüm sürecini ve İstanbul’u bekleyen büyük deprem riskini anlatarak, deprem için alınan önlemlere, yapılan çalışmalara da değindi.

İstanbul’da deprem için yapılması gereken tüm bilimsel çalışmaların geçmiş yıllarda tamamlandığını ve artık faaliyet zamanı olduğunu, riskli yapıların yıkılarak yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Göksu, ne yazık ki İBB’nin ve şehirdeki CHP’li belediyelerin bu konuda sınıfta kaldığını da rakamlarla ortaya koydu.

Esenler kentsel dönüşümde bir başarı öyküsüne dönüştü

İstanbul’da acil bir şekilde 300 bin konutun deprem riskine karşı yenilenmesi gerektiğini hatırlatan Göksu, Esenler halkının depreme karşı güvenli bir yaşam sürebilmeleri için belediyenin sorumluluk alanı içindeki riskli konutları dönüştürdüklerini ve hak sahiplerine depreme dayanıklı, modern, yüksek yaşam standardına sahip konutlarını teslim etmeye hazırlandıklarını vurguladı.

M. Tevfik Göksu’nu Ülke TV’de konuk olduğu 5. Gün programını, aşağıdaki link üzerinden seyredebilirsiniz.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.