İstanbul’da beklenen büyük deprem için uzun yıllardır bilimsel çalışmalar yapılıyor ancak Tevfik Göksu gerekli tüm çalışmaların yapıldığını ve artık konuşma değil, aksiyon zamanı olduğunu dile getiriyor.

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu, İstanbul Afet Risk Azaltma Planı Hazırlık Toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, beklenen büyük İstanbul depremi konusunda çok önemli bir uyarı yaptı ve tüm belediyeleri aksiyon almaya davet etti.

Tevfik Göksu depreme karşı önlem alınması için uyarıyor

Tevfik Göksu, İstanbul’da deprem ve diğer doğal felaketler hakkında yapılması gereken tüm bilimsel çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, bundan sonra artık eyleme geçme zamanı olduğunu hatırlattı. Depreme karşı alınacak tek önlemin, sağlam binalar inşa etmek olduğunun altını çizen Göksu, belediyelerin görevinin deprem riski yüksek olan binaları yenilemenin belediyelerin görevi olduğunu vurguladı.

“Biz sabaha kadar depremi konuşsak, sabaha kadar burada afetleri konuşsak, riskli yapıyı yenilemedikten sonra, sabaha kadar depremi konuşmamızın bir anlamı var mı?” diye soran Tevfik Göksu, “Bizim bir tane görevimiz var: O konutları yenilemek!” diyerek İstanbul’un belediyelerini göreve çağırdı.

Tevfik Göksu, “İstanbul’daki yerel yönetimleri bu işin sözünde değil, özünde ve işinde olması gerekir. Sabaha kadar depremi konuşmamızın bir anlamı var mı? Bizim bir görevimiz var o da konutları yenilemek. Para ise para, imkan ise imkanı bulacağız. Bize bu görevi verenleri tabutun içinde yaşatmayacağız. Medyanın da bu toplumsal aklın inşasında çalışarak, toplumsal aklın hızlandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Esenler Belediyesi şu anda İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerini yürütüyor. İlçede çok geniş bir alanda Türkiye’nin ilk akıllı şehir projesi de inşa ediliyor.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.