Esenler’in gelişimi ve kentsel dönüşümü için çalışan dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. İmdat As, Esenler’e dev teknoloji şirketlerinin ilgi gösterebileceğinin ve Türkiye’nin Silikon Vadisi olabileceğinin altını çiziyor.

Özel oluşturulan bir ekiple Esenler’i “Geleceğin Şehri” ve Türkiye’nin Silikon Vadisi yapmak için çalışan dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. İmdat As, rezerv alanda kurulan “Geleceğin Akıllı Şehri” Esenler’in Amerika’nın dünyaca ünlü Central Park’ından iki kat büyük olduğunu, akıllı şehre dönüşmesiyle Esenler’de yaşayanların hayat kalitesinin çok artacağını ve bu akıllı şehir konseptinin dünyaya örnek olacağını söyledi. Prof. As, dünyanın dev teknoloji şirketlerinin bile merkezlerini Esenler’e taşımak isteyebileceğini de vurguladı.

Prof. Dr. İmdat As, akıllı şehir olarak dönüşüme giren Esenler için şu yorumlarda bulunuyor: “Esenler ilçesi içerisinde Kuzey ve Güney Rezerv Alanları olmak üzere Geleceğin Şehri konsepti için 8.4 milyon kilometrekare bir arazi tahsis edildi. Burada Geleceğin Şehri’ni baştan tasarlama imkanımız var. Çoğu zaman Akıllı Şehir çalışmaları dendiğinde var olan şehirlerin yeni teknolojilerle donatılması ve daha verimli hale getirilmesi anlaşılıyor. Esenler’de ise en baştan ve yeni teknolojilere uyumlu bir şehri tasarlama imkanı yakaladık. Yeni bir şehri baştan yapabilirsek nasıl olur? Yolları, binaları, yükseklikleri, enleri, malzemeleri, şehir morfolojisi nasıl gelişir? Bu Esenler için bir fırsat ve başarılı olunursa, Türkiye ve dünyaya da örnek teşkil edebilir, öncü bir rol model olabilir.”

Türkiye’nin Silikon Vadisi

Peki, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun üzerine titrediği akıllı şehir ve kentsel dönüşüm çalışmalarının sonunda Geleceğin Şehri ve Silikon Vadisi olarak şekillenecek yeni Esenler, ilçe halkına neler sunacak? Prof. Dr. İmdat As bu konuyu şöyle anlatıyor:

“Esenler’in nüfus yoğunluğu İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha yüksek. Fiziki olarak bu yoğunluğun azaltılması ve deprem riski yüksek eski yapıların ilk etapta yıkılması, insanların yeni oluşturacak şehre nakledilmesi önceliklerden birisi. Bu genel olarak Esenler’e bir nefes aldıracak ve güvenlik açısından deprem önlemleri de alınmış olacak. Buna paralel olarak, yıkılan binaların yerine yeşil sahalar, parklar açılacak ve Geleceğin Şehri alanında tasarlanan millet bahçeleriyle birlikte Esenler içinde bir ‘yeşil kuşak ağı’ örülecek. Toplam yeşil alan oranı Esenler’de önemli ölçüde artmış olacak. Yeni teknolojik yaklaşımlar, yeraltı, yerüstü altyapıları, akıllı binalar halkın kullanımına açılacak. Bu, İstanbul’daki diğer bölgelerde yaşayanlara göre Esenler halkı için daha sağlıklı, verimli, sürdürebilir bir çevreye ve daha kaliteli yaşam alanlarına herkesten önce kavuşacakları anlamına geliyor.

Pandemi döneminde evden çalışmayı, uzaktan ders almayı öğreniyoruz. Bunlar pandemi sonrasında da kalabilecek yaşam şekillerine, ev tipolojisine dönüştürülecek. Yollarımızda arabaların hakimiyeti azalacak ve yaya önceliği artırılacak. Tüm yollarımız bisiklet, yaya ve vasıta şeritlerine ayrışacak. Özellikle otonom araçlar geldiği zaman bu trafiğin akışkanlığı açısından daha da önem kazanacak. Yollarımızda araba park alanlarına ihtiyaç kalmayacak. Bu artı alanları yaya yolları ve yeşil kuşakların genişletilmesinde kullanabiliriz. Otonom araçlar da şehrin belli stratejik noktalarındaki otopark binalarında park halinde bekleyecek ve ihtiyaç duyulduğunda çağrılacak. Cep telefonunuza bir vasıta uygulamasını indirip ihtiyaç duyduğunuzda arabayı çağırıp istediğiniz yere varabilirsiniz. Araba sahibi olmaktansa bir aidat ödeyerek yol yaptığınız kilometre kadar ücret ödeyebilirsiniz. Bu tip dönüşümler daha derin sosyal normları da etkileyecektir.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.