Tüketimin ve çöp üretiminin çılgınca arttığı bir çağda geri dönüşüm bilincine sahip olmak hayatın daha yaşanır, daha sağlıklı devam edebilmesi için çok önemli. Esenler Belediyesi, geri dönüşüm projeleriyle ilçe halkının yaşam kalitesini artırıyor.

Dünyanın sürekli tüketime dayalı sisteminde ortaya çıkan atıklar, hem dünyanın hem de insanların sağlığı için çok büyük bir problem. Çöp olarak atılan pek çok değerli maddenin yeniden üretime kazandırılması ise dünya kaynaklarının daha az tüketildiği, karbon ayak izimizin Dünyaya daha az zarar verdiği bir yaşam bilinci kazanmak için önem taşıyor.

Bu bilinçle harekete geçen Esenler Belediyesi ve Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler’de oluşan atıkların geri dönüştürülmesiyle çok önemli kazanımlar elde ettiler.

Esenler‘deki etkileyici geri dönüşüm çabaları, bir belediyenin geri dönüşüm bilincine sahip olması halinde, ilçede yaşayan halkın yaşam kalitesinin ne kadar yükselebileceğine dair tüm Türkiye’ye örnek oluşturuyor.

Çöp olacağına geri dönüşümde halk kazandı

Esenlerde, günde 40 ton, her yılsa 14 bin 600 ton geri dönüşüm atığı geri dönüştürülüyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu dev geri dönüşüm projesi ise Esenler halkına hizmet olarak geri dönüyor.

Esenler Belediyesi bugüne kadar topladığı çöp atıklarıyla hazırladığı toplam 5.5 milyon defteri öğrencilere dağıtarak, aile bütçesindeki eğitim masraflarına önemli bir katkı sağladı.

Ayrıca Belediye geri dönüşüm sayesinde elde edilen 100 ton temizlik malzemesini EDİM Sosyal Marketi üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlarına ulaştırdı.

Vatandaşlarımız geri dönüşebilir atıklarını çöp kutularına değil ilçemizin birçok noktasında kurulan ESMATİK’lere atarak karşılığında ESMATİK kartlarına kontör yüklediler ve ekmek kazandılar.

Belediye öğrencilerin harçlıklarını da unutmadı

2017’de 4 pilot okulumuzda hayata geçen ESMATİK Öğrenci ile öğrencilerimiz atıkları geri dönüştürerek hem geri dönüşüm bilinci hem de harçlık kazandılar. Esenler Belediyesi, öğrencilerimize bugüne kadar 15 bin lira harçlık dağıttı. Tevfik Göksu, bu projenin tüm okullarımızda hayata geçmesi için gerekli çalışmaları da faaliyete soktu.

Atık geri kazandırma projesinin bir ayağı olarak “Kapakları Topla Gel Kalmasın Artık Engel” kampanyasıyla Esenler Belediyesi bugüne kadar engelli vatandaşlarımıza 3 bin 300 adet manuel ve akülü tekerlekli sandalye dağıttı. Çok ciddi bir çalışma olan bu kampanya sayesinde ilçemizdeki engelli vatandaşlarımız artık daha özgür ve rahatça hareket edebiliyor, hayatlarını çok daha yüksek kalite standartları içinde yaşayabiliyorlar.

***
M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.