İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, CHP’li İBB Başkanı İmamoğlu’nun İstanbul halkının ödediği su fiyatına zam yapmak için kurguladığı oyunu canlı yayında açıkladı.

CHP’li İBB yönetiminin meclisi olağanüstü olarak toplantıya çağırarak İSKİ ücretlerine zam yapmak istemesi tüm İstanbul’un gündemine oturmuştu.

Mecliste, AK Parti grubunun oylarıyla kabul edilmesi önlenen fahiş su zammı teklifi sonrasında Göksu, CHP ve İmamoğlu’nun zammı geçirmek için kurguladığı meclis oyununu CNN Türk canlı yayınında açıkladı.

Göksu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Elektrik zamları nedeniyle elektrik faturalarımı ödemeyeceğim” açıklamasından sonra, İstanbul’da suya zam yapmak isteyen İBB Başkanı İmamoğlu’nun zor durumda kaldığını açıkladı.

Su zammı görüşmeleri için yapılan olağanüstü meclis toplantısında ise CHP yöneticilerinin “Bizim bir su zammı teklifimiz yok” diye açıklama yapmasını eleştirerek şöyle devam etti: “Su zammını siz teklif etmeyecekseniz meclisi neden olağanüstü toplantıya çağırdınız. CHP burada, zammı biz değil AK Parti yaptırıyor algısı oluşturmak istedi. Biz de buna engel olduk ve su için öngördükleri zam teklifini kabul etmedik.”

Göksu, CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’da suya, % 175’lere varan orandaki fahiş zam teklifi yaptığının altını çizdi ve şu detayları hatırlattı: “Su zammı için elektrik maliyetinin artması gibi bahaneleri öne sürüyorlar ancak İSKİ barajlardan elde ettiği 1.2 milyar kw elektriği devlete 1.75 kuruşa satarak elektrikten para bile kazanıyor. Kendi kullandığı elektriği ise devletten 1.35 kuruşa satın alıyor.”

Seçimden önce su fiyatları düşecek sözü yalan çıktı

M. Tevfik Göksu, İmamoğlu’nun seçilmeden önce tüm İstanbul’a su fiyatlarını düşürme sözü verdiği halde, seçildikten sadece aylar sonra su fiyatlarına zam yapma tekliflerini meclise getirdiğinin de altını çizdi. “AK Parti meclis grubu olarak İstanbul halkının suyuna fahiş zamlar yapılmasının önünde durduk. Bu zamlara onay vermedik. İstanbul halkı için ücretsiz ‘insani su kullanım hakkı’ uygulamasını meclisten geçirdik.”

Kimseyi işten çıkarmayacağız dedi, on binlerce insanı işten çıkardı

Göksu, kar yağdığında İstanbul’da tüm ana arterlerin tıkanması ve İBB’nin şehri kaderine terk etmesi konusunda da açıklama yaptı. “İBB’de karla mücadele için Moskova’ya gidip özel eğitim almış uzmanları bile işten çıkarıp yerine kendi partililerini işe aldılar. Kar yağdığında da bu partizan politikaları çöktü ve İstanbul’u kardan koruyamadılar.”

Canlı yayın sırasında depremle mücadele, İETT ve toplu taşıma sorunları gibi detaylara da değinen Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu’nun detaylı açıklamalarını aşağıdaki yayın bandından izleyebilirsiniz.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçimlerde yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterildi. Seçim sonucunda yüzde 62,7 oy oranıyla yeniden Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.