Esenler’deki şehit yakınları ve gaziler, Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen Vefa Yemeği gecesinde bir araya geldi. Şehitlerimiz için dualar edildi.

“15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sonrası Esenler’deki şehit yakınları ve gaziler, Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemekte bir araya geldi. Programda birlik beraberlik mesajları verildi, şehitlerimiz için dualar edildi.

Programa; Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Meclis üyeleri, ilçede ikâmet eden çok sayıda gazi ve şehit yakını katıldı. Esenler Belediye Başkanı Göksu, şehit yakınları ve gaziler ile sohbet edip beraber yemek yedi. 

Dünyada evlat acısından daha büyük acı yoktur

“Birinci hassasiyetimiz şehit ve gazi ailelerimizdir” diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu topraklarda şehit düşmüş her bir kardeşimiz ve ailesi bizim için ayrı bir anlam ifade eder. Şunu çok iyi biliyoruz ki, dünyada bedeli ödenmeyen hiçbir özgürlük yoktur. Bu milletin her bir çocuğu bu bedeli ödemeye hazırdır. Bu bedeli kimin ödeyeceği konusunda tasnifini biz yapmıyoruz. Cenab-ı Allah birimize gazilik, birimize şehitlik ya da şehit yakını olmak makamını, birimize o şehit yakınına hizmet etmeyi nasip ediyor. Böyle bir süreçte Türkiye, millet ve devlet olarak şehidinin ve ailesinin, gazisinin ve ailesinin her türlü dert ve sıkıntısına karşı her zaman birinci hassasiyette üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Bugün de en azından birbirimizi hatırlamak için burada birlikteyiz. Dünyada evlat acısından daha büyük bir acı yoktur. Bu geçici dünyada herkesin izleri vardır. Ama öyle bir iz vardır ki kanla atılan onu kimse silemez. Siz bu topraklara kanla imza atan insanların ailesisiniz. O imza hem dünyada hem de ahrette sizlerin yoldaşı olacak” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’da destan yazdılar

15 Temmuz’un bu toplumun yüreklerinde unutulmaması gereken bir süreç diyerek anlatan Esenler Kaymakamı Adil Karataş, “15 Temmuz’da çok büyük bir destan yazıldı. Bu destan bellekleriyle, bütün nesillerden nesile aktarılması gereken bir destandır” dedi. Karataş, “Gelecek Kurban Bayramı’nızı şimdiden tebrik ediyorum. Pandemi kuralları doğrultusunda riskten uzak bir bayram geçirmenizi temenni ediyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.