“Ramazan doğruluktur” temasıyla Şehir Ekranı TV’de yepyeni programlar izleyiciyle buluşacak. İlahiyatçı Fatih Savaş ise ‘İftarı Beklerken’ programıyla Ramazan heyecanını evlere taşıyacak. Esenler Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimini ilçenin dört bir yanına taşıyacak.

Esenler Belediyesi, tüm İslam âleminde büyük bir coşkuyla karşılanan bolluk ve bereket ayı Ramazan-ı Şerif’i bu yıl da birbirinden özel etkinliklerle idrak edecek. “Ramazan Doğruluktur” temasıyla Şehir Ekranı TV’de bu mübarek aya özel içerikler izleyicilerle buluşacak. İlahiyatçı Fatih Savaş, ‘İftarı Beklerken’ programıyla Ramazan heyecanını evlere taşıyacak.  İzleyicilerimiz için programda çekilişler de yer alıyor. Belediyemiz, kanal izleyicilerine her akşam hediyeler armağan edecek. Hediyelerimiz arasında Ramazan sepeti, tablet bilgisayar ve nostaljik radyo hediyeleri yer alıyor. Ayrıca belediye çalışanlarımız her gün bir camide Osmanlı şerbeti ve lokma ikramı yapacak.

Şehir Ekranı TV’de dopdolu içerik

İlahiyatçı Fatih Savaş, Ramazan ayı boyunca her gün “İftarı Beklerken” programıyla Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşacak. Programa her Pazar günü dizi oyuncuları konuk olacak. Her yıl Ramazan ayının 15. gününde kutlanan Dünya Yetimler Günü’nde yetim çocuklar, Fatih Savaş’ın konuğu olacak. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen öğrenciler de 18-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak Barış Ekmeği Festivali için programa katılacak. Ayrıca her sabah farklı şehirlerde okunan mukabeleler, “30 Şehir 30 Cüz” ile ekranlara gelecek. Minik izleyicilerimiz de Şehir Ekranı TV’de “Şehir ve Çocuk Saati” ile kendileri için özel hazırlanmış içerikleri izleyecekler.

Ramazan ayına özel programlar

Şehir Ekranı TV’de “Kutlu Mevlid” programıyla Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif bahirlerini mevlidhanlar okuyacak. Böylece, Ömer Tuğrul İnançer, “Mübarek Vakitler” programında Mevlid-i Nebi, Ramazan, Kadir Gecesi ve hicret konularını ele alacak. Mim Kemal Öke ve Enes Yıldırım, “Can Elleri” ile izleyiciyle buluşacak. Enes Yıldırım programda Anadolu erenlerinin yazdığı şiirleri seslendirecek. Divanhane programının konusu ise ise Hz. Muhammed (SAV) ve dört halife dönemi olacak. Aynı zamanda Muhammed Emin Yıldırım da Hz. Peygamber’in hayatını anlattığı “Siyer Sohbetleri” programıyla Şehir Ekranı TV’de olacak.

Tembihname geleneği yaşatılacak

Osmanlı’da Ramazan ayının gelmesiyle dini ve ahlaki uyarıların yapıldığı “tembihname” geleneğimiz de, oyuncu-yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği “Ramazan Tembihi” adlı programla yeniden hayat bulacak. Öte yandan “Ramazan Ezgileri” programında ise Ramazan’a özel besteler yer alacak. Ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler “Benim Ülkemde Ramazan” programıyla kendi ülkelerindeki Ramazan’ı anlatacak. “İnanış” adlı programda ise 16 farklı ülkeden azınlıkta olan Müslümanların hayat hikâyeleri izleyiciyle buluşacak.

Kadir Gecesş’nde 10 bin hatim 100 bin dua

Esenler’de Ramazan’ın klasiklerinden birisi olan Kadir Gecesi’nde bu sene de “10 Bin Hatim 100 Bin Dua” programı Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca belediye Kadir Gecesi’nde çekiliş yapacak. Çekilişle vatandaşlara Kudüs, Umre ve Balkanlar ziyareti hediye edilecek. Kadir Gecesi’nin akşamında Ramazan ayıyla özdeşleşmiş pideler Esenler Belediyesi’nin ikramı olarak iftar sofralarındaki yerini alacak. Bu sene de Ramazan’ın ilk günü yine çocukların olacak. Çocuk iftarında minikler, Başkan amcaları ile oruçlarını açacak. Ayrıca Esenliler Ramazan ayı boyunca düzenlenen programlarla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile pek çok cami ve türbeyi ziyaret edecekler.

Anadolu Sokağı Sivil Toplum Ekranı’nda!

Esenler Belediyesi tarafından her Ramazan Anadolu Sokağı’nda dernek buluşmaları gerçekleştiriyor. Bu buluşmalar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sivil Toplum Ekranı’nda gerçekleşecek. “Memleketimde Ramazan” programı Mehmet Kaya’nın sunumuyla ekranlara gelecek. Aynı zamanda programda her akşam farklı illerden STK yöneticileri evlere konuk olacak. Üstelik Ramazan ayı boyunca Radyo Esenler’de de pek çok özel yayın dinleyicilerle buluşacak.

‘İyilik Buluşmaları Fuarı’ geliyor

Büyük heyecanla hazırlandığımız “İyilik Buluşmaları Fuarı” da bu Ramazan, 15-24 Nisan tarihleri arasında hayat bulacak. Fuar, Esenler Dörtyol Meydanı’nda İçişleri Bakanlığı riyasetinde, ulusal ve uluslararası çapta yardım yürüten kuruluşlarla geçekleşecek. Fuarın mottosu ise “İyilikte Buluşuyoruz”. Fuarda aynı zamanda seminer, söyleşi, ülke tanıtım ve sunumları, müzik dinletileri yer alacak. Öte yandan çocuk etkinlikleri ve sanatsal etkinlikler vatandaşlarla buluşacak. Yardımsever vatandaşlarımız ve belediyemiz fuar boyunca ihtiyaç sahibi çocuklarımızın kıyafet ihtiyaçlarını karşılayacak. Ayrıca fuarda yardım kampanyaları yer alacak.

Ömer Döngeloğlu’nun anısına

İlahiyatçı-yazar merhum Ömer Döngeloğlu’nu da 3 Mayıs’ta özel bir programla anacağız. Döngeloğlu, Koronavirüs nedeniyle 2 yıl önce hayatını kaybetmişti. Yazar, Esenler Belediyesi’nin programlarıyla yıllarca Esenlerlilerle buluşmuş ve büyük bir seven kitlesine sahip olmuştu. Vefatının yıl dönümü olan 3 Mayıs’ta düzenlenen özel programa tüm halkımız davetli.

***

Şehir Ekranı TV Hakkında…

Şehir Ekranı, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyor. Kanal, sehirekrani.com üzerinden 7/24 yayın yapan bir internet televizyonu. Kanal, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yer alıyor. Kanal, hazırladığı özgün içeriklerle alanındaki diğer kanallardan ayrılıyor. Ayrıca Esenler Sinema Akademisi ve Medya Akademisi bünyesinde yetiştirdiği öğrencilerine de bu alanda imkân sağlamaya devam ediyor. Kanal, reklam sektörünün sömürüsüne karşı dik duruşuyla öne çıkıyor. Dijitalin ve kültürel dünyamızın ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle yayın yapıyor. Kanal, Youtube ve www.sehirekrani.com üzerinden tüm dünyaya ulaşabiliyor. Genellikle Esenler Kültür Sanat etkinlikleriyle ön plana çıkmakta ve bu konuda da öncü konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda özel programlardan konserlere, söyleşilerden çocuk içeriklerine kadar birçok kültür-sanat etkinliğini izleyicisine bant ve canlı yayın aracılığıyla sunan Şehir Ekranı, yayın hayatına çeşitli yenilikler ekleyip ilklere imza atmaktadır. Bununla birlikte genel izleyici kitlesine hitap ederek haftanın her günü beş farklı kuşakta belgeseller, TV programları ve özel canlı yayınlar yapmaktadır.