Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, sağlık çalışanları için İstanbul çapında belediyelerin verdiği ücretsiz hizmetlerin devam etmesi için karar aldıklarını açıkladı.

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan ücretsiz hizmetlerin sonlandırılması kararını eleştirerek buna izin vermeyeceklerini vurguladı.

Sağlık çalışanları için ücretsiz hizmetler devam edecek

Mehmet Tevfik Göksu, pandemi süresince canlarını ortaya koyarak insanların hayatını kurtarmak için savaş veren sağlık çalışanlarımıza sağlanan kolaylıkları sonlandırma kararı alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kararını mecliste geri çevireceklerinin altını çizdi.

M. Tevfik Göksu’nun açıklaması şöyle:

“Aziz İstanbullular,

Pandemi sürecinde bizim için en büyük fedakârlığı gösteren çalışanlarımızın başında sağlık çalışanlarımız geliyor. Sağlık çalışanlarımızın bu fedakârlığına karşı bir teşekkürün ifadesi olarak biz de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sağlık çalışanlarımıza bir takım imkanlar sunulması ile ilgili kararlar aldık.

Dedik ki toplu taşıma araçlarından ücretsiz istifade etsinler, dedik ki İSPARK’larda araçlarını bedava park etsinler ve bunu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar aldık ve sağlık çalışanlarımız bugüne kadar bu imkandan istifade ettiler.

Şimdi, 1 Temmuz itibariyle bu sürecin durdurulduğuna dair bir bilgi geldi. Ben sağlık çalışanlarımıza Meclisin en büyük grubunu temsil eden AK Parti Grubu adına ve Cumhur İttifakı Grubu adına buradan ifade etmek istiyorum ki biz Hukuk Komisyonu olarak Meclis Başkanlığı’na 1 Temmuz tarihi itibariyle sürecin devam etmesini, ta ki 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam etmesi

ile ilgili kararı alacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Ve diyorum ki, sağlık çalışanlarımız müsterih olun. Biz sizin hukukunuzu orada korumaya devam edeceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de çağrıda bulunuyorum. Meclis kararını alacağız, sakın sağlık çalışanlarımızı üzmeyin, yarından itibaren yine ücretsiz kullanmaya devam etsinler.”

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.