Halk arasında “VosVos” olarak bilinen ve tüm dünyada büyük sempatiye sahip klasik VW araçlar, Ramazan ayı boyunca Esenler halkını sahurda uyandırmak için görev yapıyor.

Covid-19 önlemleri nedeniyle Ramazan davulcularının akşam/gece saatlerinde sokaklarda dolaşması mümkün olmayınca, Esenler Belediyesi geliştirdiği sempatik bir çözümle yüzlerce yıllık sahurda uyandırma geleneğini pandemi şartlarında da devam ettirmeyi başardı.

2020’de, Esenler Belediyesi’nin sahurda davul sesiyle halkı uyandırması için hizmete koyduğu sempatik “VosVos” araca bu yıl bir yenisi daha eklendi ve iki araç birden semtte hizmet vermeye başladı.

Geleneklerimiz Ramazan ayında yaşamaya devam ediyor

Üzerinde sembolik olarak bir davulun yer aldığı araç hoparlörlerden davul ritimleri ve maniler yayınlayarak halkımızın sahur vaktini davul sesleri ve manilerle karşılaşma geleneğini devam ettiriyor.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun desteğiyle geliştirilen projenin koordinasyonunu üstlenen Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nden Ahmet Bülbül, VosVos’lu Ramazan Davulcusu kampanyası için şu bilgileri verdi:

“Malum pandemi şartları doğrultusunda biz de mümkün mertebede vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Her sene nostaljik araçlarımızla vatandaşlarımızı sahura kaldırıyoruz. Güzel bir etkinlik oldu, ses getirdi. Geçen yıl bir VosVos aracımız vardı. Vatandaştan gelen yoğun ilgiyle araç sayısını 2’ye çıkardık. Her akşam vatandaşımızı bu nostalji ile uyandırmaya gayret ediyoruz. İnsanlar camlarda, balkonlarda bizi kayıtlara alıyorlar. Belediyeye telefon açıp bizleri davet ediyorlar. Bu şekilde güzel bir Ramazan geçiriyoruz” dedi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.