Dünya savunma sanayinde çığır açan İHA ve SİHA’larımızın fikir babası merhum Özdemir Bayraktar ismi, Esenler’de kurulan Türkiye’nin ilk Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yaşatılacak.

Esenler Belediyesi tarafından kısa süre önce Hakk’ın rahmetine kavuşan merhum Özdemir Bayraktar’ın isminin; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan ve Esenler’i ‘teknoloji üssü’ ve ‘bilişim şehri’ yapacak Türkiye’nin ilk Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne verileceği açıklandı.

Esenler Belediyesi Meclisi’nden oy birliği ile geçen kararla birlikte Türkiye’nin teknoloji hamlesinin mimarlarından, milli İHA ve SİHA’ların fikir babası Özdemir Bayraktar, teknoloji alanındaki bu önemli girişime ismiyle onur verecek.

Esenler Belediyesi, Özdemir Bayraktar adını vereceği “Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nden geleceğin bilim ve teknoloji aşığı, havacılarını ve milli teknoloji öncülerini çıkarmayı hedefliyor.

Özdemir Bayraktar Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Özdemir Bayraktar’ın adının verileceği “Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nde; yönetişim, yapılar, afet ve acil durum yönetimi, güvenlik, ekonomi, sağlık, enerji ve çevre konularını kapsayan 108 uygulama hayata geçirilecek. Akademik, sosyal ve kültürel bir bölge olacak bu alanda gençler girişimciliğe özendirilecek, destek sağlanacak ve ücretsiz danışmanlık hizmetleri verilecek. Girişimci gençlerin önü açılacak. Bölgede yaklaşık 15 bin kişi istihdam edilecek. Yerli ve milli ekonomiye can gelecek.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.