Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm başta olmak üzere ilçede yürütülen çalışmalar hakkında Esenlerde görev yapan muhtarlar ile bir araya geldi. Muhtarlar da mahalleleri ile ilgili görüş ve önerilerini aktardılar.

Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Koordinasyon üyelerinin de katıldığı bilgilendirme toplantısı Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantı öncesi 15 Temmuz Millet Bahçesi ve çevresinde yürütülen projeler hakkında muhtarları aydınlatan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Şule Yüksel Şenler Hanımlar Konağı’ndan Gençlik Merkezi’ne Şifa Bahçesi’nden spor tesislerine, bisiklet ve yürüyüş yollarından meyve bahçesine kadar 15 Temmuz Millet Bahçesi’nin ilçede 7’den 70’e herkesin nefes aldığı, kendisini şehrin stres ve yoğunluğundan kurtarıp dinlenebileceği, güzel vakit geçirebileceği bir mekân haline geldiğini anlattı.

Bu sonunculuktan memnunuz

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2020 – 2021 yılının ilk 6 aylarını kapsayan, mal varlığı ve kişilere karşı işlenen suçların baz alarak hazırladığı son rapora göre Esenler’in İstanbul ilçeleri arasında en sonda olduğunu hatırlatan M. Tevfik Göksu, “Bu sonunculuktan son derece memnunuz. Göreve geldiğimiz yıllarda bu raporlarda hep ilk 3 sırada yer alırdık. Allah’a şükür artık sonuncuyuz. Elbette bu bir anda olmadı. Yürüttüğümüz fiziksel, kültürel ve sosyal dönüşümlerle bu başarıyı elde ettik” dedi.

Tamamlandıkça konutları dağıtacağız

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da muhtarlara bilgiler veren Göksu, Güney Rezerv alanında inşaatların hızla devam ettiğini ve bir kısmının tamamlanarak kuralarının çekildiğini söyledi. Göksu, “İnşaatlarımız süratle devam ediyor. Her ay kuralar çekerek hak sahiplerine telsim etmeye devam edeceğiz. Kuzey rezerv alanındaki inşaatlarımız ile burada yapacağımız 1 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki Türkiye’nin en büyük millet bahçemizin inşasına da yakında başlayacağız” dedi.

Esenler’in talihi değişiyor

Kentsel dönüşümle birlikte Esenler’in tarihinin ve talihinin de değişeceğini söyleyen Göksu, “Biz sadece kentsel dönüşüm yapmıyoruz. Bu bölge aynı zamanda Türkiye’nin ilk Akıllı Şehri oluyor. Akıllı Şehir ile birlikte burada bir de Teknoloji Geliştirme Bölgesi var. Esenler Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı kararla kuruldu. Esenler’i bir teknoloji üssü ve bilişim şehri haline getirecek olan bu bölgede, Türkiye’nin ilk akıllı şehir uygulamaları hayata geçirilecek. Bu karar, Esenler’in tarihini ve talihini değiştirecek büyük bir gelişme” diye konuştu.

Bakandan Esenler için sürpriz karar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in bir gün önce geri dönüşümden kazanılan 6 milyonuncu defterin öğrencilere dağıtım törenine katıldığını hatırlatan M. Tevfik Göksu, “Bakanımız okullarımız için sürpriz karar verdi. 12 yılda elde ettiğimiz defterlerin mâli değerinin 9 milyon TL olduğunu öğrenen bakanımız ‘O zaman biz de bakanlık olarak Esenler’deki okullarımıza 9 milyon TL gönderelim,’ müjdesini verdi” dedi.

10 okul daha yapılacak

Esenler içinde ve kentsel dönüşüm alanlarında toplam 10 okul yapılacağını, bunların bir kısmının inşaatına başlandığını söyleyen Göksu, “Milli Eğitim Bakanımız bu okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetişeceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanımız sağ olsun bizim Esenler’deki özel eğitime muhtaç çocuklarımız için yapacağımız okulu da üstlendi. Özel çocuklarımız için Milli Eğitim Bakanlığımız çok özel bir okul yapacak” diye konuştu.

Muhtarlar memnun kaldı

Mahalle muhtarları bir toplantı ile ilçede yürütülen çalışmalar hakkında kendilerine bilgi sunulmasından son derece memnun kaldıklarını belirttiler ve mahalleri ile ilgili çeşitli görüş, öneri ve taleplerini dile getirdiler. Başkan Göksu da muhtarların öneri ve taleplerini tek tek not alarak bunların hepsinin dikkate alınacağını söyledi.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.