Ülkemizin bilim ve teknolojiye ilgi duyan yetenekli gençlerini desteklemek için sürekli eğitimler veren Esenler Belediyesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı model roket kursunun sonunda etkileyici bir roket uçurma etkinliği düzenledi.

Gençlerimizin geleceğin teknolojilerine ilgisini artırmak amacıyla Esenler Belediyesi, geleceğin uzay gemilerini tasarlayacak gençlere şimdiden eğitim vermeye başladı ve düzenlediği model roket kursu sonunda bilime meraklı kursiyer gençlerimiz geliştirdikleri roketleri gökyüzüyle buluşturdu.

Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun vizyonuyla kurulan Esenler Belediyesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı ile Esenler Halk Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle düzenlenen ve 40 saat süren Model Roket İmalat ve Uçuş Eğitimi kursu başarıyla tamamlandı.

Model roket coşkusu

Beş hafta süren eğitimde öğrenciler roketçilik tarihi ve roketlerin çalışma prensiplerini öğrendikten sonra kendi roketlerini imal ederek başarılı bir şekilde ateşleyerek uçurmayı başardı.

Her öğrenci Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAİ) standartlarında S3 paraşüt süreli ve S6 şerit süreli olmak üzere iki adet roket imal etti.

Havacılığa dair öğrencilerdeki merak ve bilgiyi artırmak hedefiyle düzenlenen kurs Esenler’de ilk olma özelliğini de taşıyor.

Kursa 16 yaş üzeri toplam 12 öğrenci katılarak sertifika almaya hak kazandı. Güvenlik önlemleri alınarak yapılan uçuş eğitiminde ise her öğrenci 2 kez gerçek roket motoru kullanarak roketlerini 100-150 metre arası irtifaya kadar çıkarmayı başardı.

*** 

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi. 

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.