Medyada “İstanbul’a metro inşa eden belediye başkanı” gibi demeçler veren  Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul’a yapılacak metro hatlarını engellemek için verdiği red oylarını Mehmet Tevfik Göksu açıkladı.

Dünyanın pek çok büyük şehrinde 1800’lerden itibaren kullanıma girmeye başlamış metro ulaşım sisteminin önemi ve anlamı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 2020’de fark edilmiş olduğu görülüyor. 

Bunu, İmamoğlu’nun henüz belediye başkanı olmadığı dönemde AK Parti’nin İstanbul’a yapmak istediği metro projelerinin tümüne red oyu vermesinden anlayabiliyoruz. 

İstanbul’a metro inşa edilirken red oyu veren CHP

İBB Meclisi’nde konuşan İBB AK Parti Meclis Grubu Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti yönetiminin İstanbul’daki metro inşaatlarına başlarken İBB meclisinde yapıla oylamaların resmi kayıtlarını açığa çıkararak, CHP’li İmamoğlu’nun metro çalışmaları için red oyu verdiğini net şekilde ortaya koydu.

İki sene öncesine kadar İstanbul’daki tüm metro çalışmalarını engellemek için elinden geleni yapan, tüm metro inşaatlarını
engellemek için red oyu veren İmamoğlu’nun, İBB Belediye Başkanı olduktan sonra İstanbul’a metro hizmeti getiren belediye başkanı gibi demeçler vermesi ve metronun öneminden bahsetmesi, İstanbul halkının aklıyla alay
ettiğini gösteriyor.

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun her konuda olduğu gibi metro ve raylı sistemler hizmetleri konusunda da samimiyetsiz tutum sergilediği bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

İstanbul’a hizmet götürmek yerine yıllarca halkın ihtiyacı olan hizmetlere engel olmaya çalışan, “temel atmama töreni” gibi girişimlerle hizmet değil sorun üreten bir yönetim anlayışına sahip olduğunu ispat eden CHP’li İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, böyle devam ederse CHP’nin İstanbul’u nasıl yönetemediğinin sembolü haline gelmiş bir belediye başkanı olarak anılacak.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.