Esenler Belediyesi, Esenlerlilerin yeteneklerini mesleğe dönüştürecek EMEK’i (Esenler Meslek Edindirme Kursları) çok yakında hizmete açıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılan İSMEK kurslarının boşluğunu dolduracak EMEK’te 16 alan ve 72 branşta eğitim verilecek.

Yetenekleri mesleğe dönüştürecek EMEK (Esenler Meslek Edindirme Kursları), İstanbulluların özlemini çektiği ücretsiz ve kaliteli eğitimleri yeniden meraklılarıyla buluşturuyor.1996 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurulmuş, faaliyetleriyle “Halk Üniversitesi” vasfını yakalamış İSMEK kurslarının son iki yılda bir bir kapatılmasıyla kaliteli eğitimden mahrum kalan İstanbulluların hasreti EMEK ile son bulacak.

Büyük bir boşluğu dolduracak

23 yılda milyonlarca vatandaşın eğitim aldığı, büyük bir kısmı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılan İSMEK’in boşluğunu dolduracak EMEK, “İş emek ister” sloganıyla 16 alan, 72 branşta 35 farklı noktada hizmet verecek. EMEK, ilçe sakinlerinin mesleki bilgilerini geliştirmelerinin yanı sıra gelir elde etmelerine de katkıda bulunacak. Kursiyerlerin kendi iş yerlerini açabilmesini kolaylaştıracak EMEK’e başvurular, belediyenin internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca EMEK’e başvurmak isteyenler ders başlangıç tarihi olan 3 Ocak 2022’de kimlik kartı fotokopileri ile kurs merkezlerinde form doldurarak kesin kayıtlarını gerçekleştirebilecekler.

72 branşta kaliteli eğitim

EMEK’te (Esenler Meslek Edindirme Kursları) güzellik ve cilt bakımı, gastronomi ve mutfak sanatları, muhasebe, çocuk gelişimi ve eğitimi, grafik ve fotoğraf, bilişim teknolojileri, el sanatları teknolojisi, giyim ve üretim teknolojileri, makine teknolojisi, aile ve tüketici hizmetleri, pazarlama ve perakende, kişisel gelişim, bahçecilik, halkla ilişkiler ve organizasyon, hasta ve yaşlı hizmetleri ile güvenlik alanlarında toplam 72 branşta eğitim verilecek.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.