İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, CHP’li İBB yönetiminin Melen projesinin kendilerine zarar ettirdiği iddialarına sert çıktı. Göksu, Melen projesi sayesinde İBB’nin kasasına yılda 3,5 milyar TL para koyduğunu, İstanbul’a sağlanan suyun yüzde 59’unun Melen’den geldiğini söyledi.

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, Melen projesi sayesinde İstanbul’un su sıkıntısı yaşamadığını dile getirdi ve CHP’li İBB yönetiminin ‘Melen yüzünden zarar ediyoruz’ açıklamasına karşı çıktı.

“İstanbul’a şu ana kadar 2021 yılında 920 milyon metreküp su verilmiş, bunun 544 milyon metrekübü Melen’den gelmiş” diyen Göksu, “Bu da İstanbullu’nun kullandığı suyun yüzde 59’una tekabül ediyor. Melen, sadece bir yılda senin kasana 3,5 milyar TL para koymuş, Allah’tan korkun. Çıkıp Melen’i niye yaptınız diye söyleyemiyorlar da niye bitmedi diyorlar” ifadelerini kullandı.

DSİ 5.9 milyar TL ödedi, İSKİ ise sadece 480 milyon TL

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun, “İSKİ, Melen projesi yüzünden 5 yılda 460 milyon TL fazladan bir enerji bedeli ödedi” açıklamasını da eleştiren Göksu, “Bir de genel müdür saygısızca bir ifadede bulundu ‘parasını ödüyoruz’ diye. Şu ana kadar DSİ’nin ödediği para, 5.9 milyar TL. İSKİ’nin ödediği para 480 milyon. Sanki hata ettik, Melen’i istemiyorsanız kesin suyu. Ondan sonra çıkıp ‘Melen’i biz yaparız’ diyorlar. Melen’i yapamazsınız, levazım tünelini yapın. Levazım tünelini niye kapattınız?” diye konuştu.

Melen, İstanbul’un suyunun yüzde 59’unu sağlıyor

Melen projesi ile İstanbul’un suyunun yüzde 59’unu sağladıklarını aktaran Göksu, İBB yönetimini meseleyi siyasallaştırmak için rol yapmakla suçlayarak, “Üç yılda İstanbul için bir metreküp su ilave edecek bir tesis, bir kanal ürettiniz mi? Hayır. Yapılanı yok saymayın, Allah’tan korkun. Melen ile ilgili yapacağınız şey teşekkür etmektir. Bugün İstanbul’a sağlanan suyun yüzde 59’u Melen’den geliyor. ‘İstanbul’un şu anda su sorunu yok ama Melen bittiğinde hiç su sorunumuz kalmayacak’ dersiniz mesele biter. Sanki Melen’i yapmaktan dolayı suçluyuz, sanki Melen’i yapmaktan dolayı hatalıyız. ‘Özür diliyoruz İstanbul’a yılda 550 milyon metreküp su verdiğimiz için’ mi diyelim? Meseleyi sadece siyasallaştırmak için rol yapmanıza gerek yok” şeklinde konuştu.

Göksu, Melen projesinde çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini belirterek, projenin 2023’te tamamen hizmete alınmasını hedeflediklerini ve proje bitiminde DSİ’nin harcayacağı paranın 7 milyar TL.’yi geçeceğini dile getirdi.

 

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.