Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun kültür-sanat faaliyetleriyle yaşam kalitesini artıran belediyecilik bilincinin son sürprizi Çizgi Roman Otobüsü, tüm İstanbulluları çok mutlu edecek.

Esenler Belediyesi, tüm başarılı işlerinin yanında kültür-sanat faaliyetleri konusunda da çok ciddi uygulamalar ve hizmetler geliştiriyor. ESEV ile tüm İstanbul halkına ücretsiz ve kapsamlı sanat eğitimi veren, çok popüler programlarla tüm Türkiye’ye hitap eden Radyo Esenler’i işleten, her yıl çok sayıda kültür-sanat etkinlikleri düzenleyerek bu etkinliklerde alanında uzman ve usta isimleri halkla buluşturan M. Tevfik Göksu, şimdi de dijital teknolojiler nedeniyle unutulma tehlikesi yaşayan çizgi romanları ve karikatürleri yeniden hayatımıza sokan bir projeyle İstanbul halkına sürpriz yapıyor.

M. Tevfik Göksu Çizgi Roman Otobüsü ile çıtayı yine yükseltti

Esenler Belediyesi’nin gezici bir kütüphaneye donattığı otobüs, Okur Gezer ismiyle hem Esenler’in hem de İstanbul’un önemli meydanlarına park ederek çayını içerken çizgi roman ve karikatür kitapları okumak isteyen vatandaşlarımıza Türkiye’de yayınlanmış sayısız çizgi roman ve karikatür kitapları ulaştıracak.

Raflarında Küçük Prens’ten Red Kit’e, Teksas’tan Death Note’a kadar binlerce çizgi romanın yer aldığı ve tamamen ücretsiz hizmet sunan gezici kütüphane Okur Gezer aynı zamanda İstanbul’da bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

M. Tevfik Göksu, Esenler’de tek başına tüm İstanbul’un kültür-sanat ihtiyacına cevap verecek derecede önemli hizmetler geliştiriyor. Pandemi döneminde bile, ara vermeden online olarak devam eden çok sayıda hizmetin yanında, pandemi sonrasında da Esenler ve İstanbul’un yeni hizmetlerle karşılaşması artık sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Esenler Belediyesi’nin Türkiye’deki belediyecilik çıtalarını yükselten hizmetlerini takip etmeye devam edelim.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.