KAYNAK NEREYE GİTTİ, PARALAR NEREDE?

İBB Yıllık Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü İBB Meclisi’nde görüşlerini açıklayan İBB Ak Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB’nin bütçeyi yönetemediğini belirtti ve “İBB, 2020 senesinde toplam bütçenin % 26’sını kendi öz kaynaklarından üreteceğini öngördükleri hâlde, sadece % 9’unu gerçekleştirebildi. Bu kaynak bütçeye girmediğine göre nereye gitmiştir?” diye sordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık faaliyetlerinin ele alındığı İBB Yıllık Faaliyet Raporu İBB Meclisi’nde görüşüldü. İBB Ak Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, İBB’nin Yıllık Faaliyet Raporu hakkında görüşlerini açıklarken İBB yönetimini topa tuttu.

“Biz iki yıldır bu mecliste yanlışa yanlış dedik, doğruya doğru dedik. İstanbul’un hayrına olduğunu düşündüğümüz binlerce kararı bu meclisten oy birliği ile geçirdik” diyerek sözlerine başlayan Göksu, “Seçimden bu yana iki yıl geçti. Bu iki yıllık süreci değerlendirmek ve Faaliyet Raporu’nda var olan gerçekleri ortaya koymak için konuşmama şu beş temel soruyu sorarak başlamak istiyorum” dedi ve şu soruları sordu:

1. İstanbul’un en önemli konuları olan, deprem, çevre, ulaşım ve sosyal hizmetler konularında iki yılda neler yapılmıştır?

 • Bu konularda İstanbul ileri mi gitmiştir, geri mi gitmiştir?
 • CHP’li İBB yönetiminin İstanbul’u yönetme becerisi var mıdır?

2. Bu Faaliyet Raporu’nda İstanbul’un çocukları, gençleri ve kadınları için ne var?

 • Bu rapor, İstanbul’un geleceği için ne vaat ediyor?
 • Hangi yeni yatırımları öngörüyor?
 • Nasıl bir vizyon ortaya koyuyor?

3. İki yılda İstanbul’da hangi yönetim anlayışı sergilendi, bu anlayış hangi siyasal ve etik prensibe dayanmaktadır? Bu yönetimin bir ilkesi var mıdır?

4. İki yılda, bu yönetim seçim vaadi olarak İstanbullulara verdiği sözleri tuttu mu? Bu konudaki söz sadakati nedir?

5. İki yılın sonunda, ortaya bir başarı hikâyesi çıkmış mıdır? Yoksa anlatılanlar bir masaldan mı ibarettir?

Üç temel gerçek

M. Tevfik Göksu daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu beş temel soruya verilen objektif cevaplar, şu üç gerçeği ortaya çıkarmaktadır. CHP’li İBB yönetimi İstanbul’u yönetmeyi beceremiyor ve geriye götürüyor. CHP’li İBB yönetimi İstanbul’un geleceğini yok ediyor. CHP’li İBB yönetimi siyâsî etik ilkelerine aykırı davranarak nankör bir yönetim anlayışı sergiliyor. Neden mi böyle söylüyorum?

Hayır, ben söylemiyorum aslında. CHP’li İBB yönetimi tarafından hazırlanan işte bu elimdeki Faaliyet Raporu söylüyor. Yani aslında bizzat siz söylüyorsunuz. Gelin hep birlikte İstanbul’un iki yılına rakamların gerçekliğiyle bakalım”.

M. Tevfik Göksu: Kaynaklar nereye gitti?

Faaliyet Raporu eleştirilerine İBB yönetiminin mali performansıyla başlayan Göksu; “Faaliyet Raporu’na bakınca bu yönetimin İstanbul için hiçbir yeni kaynak üretemediğini, mevcut kaynakları da etkin ve verimli bir şekilde kullanamadığını görmekteyiz” deyip sözlerine şöyle devam etti:

“Seçimden önce ‘İstanbul nimet nimet’ diyerek bu “şehrin bütçesini iki katına” çıkaracağını söyleyenler ne yaptılar? 2020 senesinde toplam bütçenin % 26’sını kendi öz kaynaklarından üreteceğini öngördükleri hâlde, sadece % 9’unu gerçekleştirebildiler. Oysa bu rakam 2018 senesinde % 29 idi. Bütçenin sadece % 71’i merkezî idareden gelmişti. Bu yönetim zamanında bütçenin tam % 91’i merkezi idareden gelmiş, İBB ise bütçenin sadece % 9′unu kendi üretebilmiş olduğuna göre İstanbul’un geri kalan kaynakları nerededir? Bu kaynak bütçeye girmediğine göre nereye gitmiştir?”.

Paralar nerede?

M. Tevfik Göksu, “CHP’li İBB yönetimi iki senede toplamda yaklaşık 123 Milyar 679 Milyon TL konsolide bütçe kullandı” dedi ve şu soruları da sordu:

 • İBB yönetimi bu bütçeyi çevre yatırımlarına harcamadı. Peki paralar nerede?
 • İBB bu bütçeyi engelli vatandaşlarımıza da harcamadı. O zaman paralar nerede?
 • Sayın Başkan paraları sokak hayvanları için de harcamadığınıza göre paralar nerede?
 • Bütçe sosyal yardımlara da ayrılmadı. O hâlde paralar nerede?
 • Kültür merkezlerini, eğitim merkezlerini kapatmışsınız. Peki bütçeyi nereye harcadınız? Paralar nerede?
 • Bütçeyi İstanbul’un en önemli konusu olan deprem hazırlığı için de harcamamışsınız Sayın Başkan. O hâlde paralar nerede?
 • Görüyoruz ki ulaşım yatırımlarında da 0 (sıfır) çekmişsiniz. Ulaşıma da kaynak ayırmadığınıza göre paralar nereye gitti?
 • Sayın Başkan, bütçeyi yatırıma da ayırmadığınıza göre nereye ayırdınız? Paralar nerede?

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.