İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, deprem ve kentsel dönüşüm çalışmalarında çok geri kalan İmamoğlu’nu uyarmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, İstanbul’da depreme karşı 20 bin konutu yenileme sözü vermelerine karşı bu güne kadar varlık gösteremeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na deprem önlemleri ve kentsel dönüşüm konusunda uyarılar yapmaya devam ediyor. Zeytinburnu’da çöken 5 katlı binanın, İstanbul’daki riski gözler önüne serdiğini hatırlatan Göksu, kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini vurguluyor.

“Uyarılarımı sürekli tekrarlıyorum”

Yeni Şafak gazetesine de bu konuda bir röportaj veren M. Tevfik Göksu, üç ayda bir uyarılarını tekrarlayarak İBB yönetimini harekete geçirmeye çalıştığının da altını çiziyor.

Röportaj sırasında, “Şu anda 300 bin acil dönüşmesi gereken konut var. Dönüşüm yapılması gereken bölge sayısı 68. Bu bölgelerin 13’ünü bakanlık bizzat yönetiyor. 49 bölge 13 ilçe belediyesi sınırlarında. 9 bölge ise İBB’nin sorumluluk alanında. Burada 3 bin 888 bağımsız bölüm var. 2 yıldır soruyorum. 3 bin 888 konutun bir tanesi için tek şey yaptılar mı? Deprem seferberliği diye İstanbul’da 20 bin konut sözü verdiler, 224 binanın yıkılması gerektiğini söylediler, birini bile yapmadılar. 3 ayda bir soruyorum. Yıktınız mı? Eyüp’te başladılar, sıkıntı çıkınca çözemediler. ‘Deprem tehlikedir’ diye bağırmak deprem tedbiri midir?” açıklamasında bulunan Göksu, İstanbul’un deprem önlemleri ve kentsel dönüşüm için ayrılan bütçesinin 6 kat düşürüldüğünü de hatırlatıyor.

Yeni Şafak’ta yayınlanan röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz.

M. Tevfik Göksu daha önce HaberTürk TV canlı yayınında, deprem uyarılarını dile getirerek İmamoğlu’nun bu konuya odaklanmamasını eleştirmişti:

https://mtevfikgoksu.com.tr/ekrem-imamoglunun-canli-yayinda-kontrolden-cikan-ofkesi/)

 

 

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.