Ramazan ayı ile birlikte, İsrail’in Filistin halkına uyguladığı terör zirveye tırmanırken yürekleri yakan görüntüler karşısında Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tepkisini sert biçimde dile getirdi.

İsrail, yıllardır düzenli ve bilinçli şekilde yürüttüğü teröristçe yaklaşımla İsrail halkına zulüm etmeyi sürdürürken Ramazan ayı ile birlikte şiddeti artan baskıların ve saldırıların karşısında M. Tevfik Göksu tepkisini sert şekilde dile getirdi ve İsrail’in zulmünü durdurmaya yönelik kampanyalara desteğini açıkladı.

Kudüs’te Mescidi Aksa’da ibadet eden Filistin halkına karşı uygulanan baskı ve şiddetin yanında Gazze’de savaş uçaklarıyla yapılan bombalamalarda sivillerin hayatını kaybetmesi tüm Türkiye’de büyük tepki topladı.

Dünyanın sessiz kaldığı ve İsrail’in devlet terörü uyguladığı bu olaylara karşı tepkisini dile getiren M. Tevfik Göksu, dünyanın ve medyanın görmezden geldiği, Filistin halkına uygulanan zulmü geniş kitlelere duyurmak amacıyla tüm kanalları kullanıyor.

Sosyal medyadaki paylaşımlarında “Kudüs insanlıktır, onurumuzdur, davamızdır… Asla vazgeçmeyeceğiz. Asla terk etmeyeceğiz.” diyen Göksu, Gazze’deki İsrail saldırılarında şehit olan ve üzerine Türk bayrağı kapatılan gençlerin görüntüsü karşısında da dünyayı tepki göstermeye çağırdı.

Mehmet Tevfik Göksu ayrıca, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a da seslenerek Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği’nin CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı 500 iftar paketi yardımını Filistin’de zalimce saldırılarla Müslümanların kanını döken İsrail’in Büyükelçiliği’ne iade etmesi çağrısında bulundu ve İsrail’in yardımı yerine Esenler Belediyesi’nin Ankara’daki ailelere 5000 iftar paketi göndereceğini açıkladı.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.