İstanbul’da depreme karşı önlem almak amacıyla yapılan en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerini yürüten Esenler’de binlerce konutun tapusu hak sahiplerine teslim edildi ve binlercesi daha sahipleri için hazırlanıyor.

Deprem İstanbul’un tarihi ve coğrafi bir gerçeği ve bu gerçeğe karşı önlem almak, yerel yönetimlerin önemli bir görevi.

Çok riskli bir deprem bölgesinde bulunan binlerce yıllık İstanbul şehri, modern ve yüksek yapılaşmanın yoğunlaştığı son 50 yılda, depremlere karşı daha savunmasız bir form aldı.

İstanbul’daki deprem riskine karşı çok geniş çapta bilimsel çalışmalar yaparak alınacak önlemleri belirleyen AK Parti, bugün artık depreme karşı eylem zamanı olduğunun altını her fırsatta çiziyor.

Kentsel dönüşüm için Esenler Türkiye’ye örnek oldu

CHP’li belediyeler, depreme karşı vatandaşlarını korumak için riskli bölgelerdeki binaları yenileme projelerini hayata geçiremiyorlar veya bu konuda isteksiz davranıyorlar.

Esenler Belediyesi ise İstanbul’da deprem riski altında olan vatandaşların can ve mal güvenliği için binlerce konuttan oluşan dev kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdi. Üstelik bu projelerde birçok konutu da tamamlayarak hak sahiplerine teslim etti.

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini gururla yürüten Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm konutlarını inşa ederken hem mimari bir estetiğe sahip olması için özen gösteriyor hem de bu konutlarda yaşayacak halkımızın daha sağlıklı, daha konforlu, daha huzurlu hayatlar sürmeleri için tüm alt yapı, park, yol, sosyal alan hizmetlerini de beraberinde ayağa kaldırıyor.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun, Esenlerde devam eden ve bitirilmek üzere olan binlerce konutluk kentsel dönüşüm projeleri hakkında yaptığı açıklamayı, aşağıda izleyebilirsiniz:

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.