İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında “Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı” gerçekleştirilerek; İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili tedbirler değerlendirildi.

Toplantı, AFAD (İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) Hasdal Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili tedbirlerin ve hazırlıkların ele alındığı toplantı, Vali Yerlikaya’nın açılış konuşması ile başladı.

Vali Yerlikaya sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek başladı. Ayrıca, İstanbul’da yoğun kar yağışı beklendiği ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden uyarılar yapıldığını belirten Vali Yerlikaya, ‘’Valiliğimiz koordinasyonunda idari tedbirlerin tümü alacağız ve bu kararları şehrimizle paylaşacağız. Ulaşımın aksamadan devam edebilmesi için karla mücadele hazırlıklarımızı yaptık. Bununla birlikte, Güvenlik güçlerimiz de kendi bölgelerinde hazırlıklarını yaptılar” dedi.

“İstanbul Valiliği Olarak İdari Tedbirlerimizi Şehrimizle Paylaşacağız”

Açılış konuşmasının ardından, İçişleri Bakanlığı’nın kış tedbirleri genelgesini hatırlatan Vali Yerlikaya, genelge doğrultusunda kurumlarla iş birliği içerisinde sürecin yürütüleceğini belirtti.

Vali Yerlikaya, İstanbullulara hava şartları doğrultusunda uyarıların yapılacağını vurguladı ve şöyle devam etti: “Akıl, istişare ve bilimin ışığında, alınan tüm kararları gerek medyamız, gerekse sosyal medya aracılığıyla duyuracağız. İstişaremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ayrıca, hazırlık çalışmalarımızı yürüten kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. Ardından, karla mücadelede alınacak tedbirler ile ilgili, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İBB AKOM, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyol Müdürlüğü, ICA, İGA ve Sabiha Gökçen Havalimanları İşletmeleri, Kızılay temsilcileri tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantıda ayrıca İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, alınacak tedbirleri anlattılar.

Karla mücadele hazırlıklarında personel ve araç durumu

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 473 km’lik sorumluluk ağı, 754 personel, 209 araç… Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4.023 km’lik sorumluluk ağı ve 465 güzergâhta; 7.421 personel, 1.584 araç ve iş makinesi;

39 ilçe Kaymakamlıklarının İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri,

Vefa Sosyal Destek Grupları,

112 Acil Çağrı Merkezi, 1363 personel, 

AFAD, 78 araç, 207 personel, ek olarak Jandarma; 435 tim, 2.554 personel, 660 araç. Ek olarak, Emniyet d ise 219 noktada373 trafik ekibi, 1917 asayiş ekibi ve 5.498 personel,

İstanbul Havalimanı,131 özel pist aracı, 381 personel. Ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanı için 59 özel pist aracı, 67 personel…

ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu), 91 araç, 215 personel

Kuzey Marmara Otoyolu, 61 araç ve personel;

Kızılay; 30 noktada 92 araç, 32 mobil araç, 180 personel ve 120 gönüllü ile karla mücadelede görev başında olacak.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

Göksu, 1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ardından üniversite eğitimine başladı. 1990 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Göksu, aktif siyasete erken yaşlarda başla ve yaşamı boyunca da devam etti. Bu süreçte, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ayrıca, Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerini de icra etti. 1992’den 2000 yılına kadarsa Bağcılar Belediye Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

M. Tevfik Göksu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Bu seçimlerde ise yüzde 48 oy oranıyla ilk sırayı aldı. Göksu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Esenler Belediye Başkanı adayı oldu. Seçim sonucunda ise yüzde 62,7 oy oranıyla yeniden Esenler Belediye Başkanı görevini aldı. Ardından, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.