İstanbul’u her türlü atmosfer şartı altında işler halde tutması gereken CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şahsına özel kar küreme aracıyla şehrin en pahalı balıkçısında 48 bin liralık balık yemeye giderken, Esenler Belediyesi olarak kar fırtınasında halkımızın yanındaydık ve vatandaşlarımızın mağdur olmasını önledik.

İstanbul’da 24 Ocak 2022 gecesi başlayan kar fırtınasında, İstanbul halkı kapanan yollarda donma tehlikesiyle yüz yüze geldi. Bu sırada, İstanbul’u kara karşı savunma görevi olan CHP’li İBB yönetiminin bir bölümü Arnavutköy’de İngiltere Büyükelçisi ile 48 bin liralık balık ziyafeti çekiyor, diğer bir bölümü ise İsviçre’de kayak tatilinde keyif çatıyordu.

Esenler Belediyesi olarak bu basiretsizliğin bir aciziyete ve halkımız için acil duruma dönüştüğünü görerek, meteorolojiden aldığımız uyarılarla hazırladığımız tedbirlerimizi hayata geçirdik ve yetişebildiğimiz her vatandaşımıza destek olmaya çalıştık.

İstanbul’da yaşanan kar fırtınasında Esenler Belediyesi olarak:

 • 452 personel 70 araç ve iş makinası ile çalıştık.
 • 220 kilometre yolda 600 ton tuzlama ve küreme yaptık.
 • Kar sırasında Esenler Gençlik Merkezimizi, kütüphanelerimizi, bilgi evlerimizi ve hizmet binalarımızı vatandaşlarımızın konaklaması için 24 saat açık tuttuk.
 • Pazartesi akşamı O-3 otobanında kar nedeniyle mahsur kalan 3.000 kişiye çorba ikram ettik.
 • 3 Çorba Çeşmemizle her gün 2.500 kişiye çorba dağıttık.
 • 33 vatandaşımızı otelde misafir ettik.
 • 250 vatandaşımızın evine gıda desteği sağladık. Evde yalnız yaşayan 25 vatandaşımıza her gün kahvaltı ve sıcak yemek götürdük.
 • Karda yolda kalan vatandaşlarımıza 2.000 GB internet desteği sağladık.
 • 23 vatandaşımıza hasta nakil hizmeti verdik.
 • Sokaktaki dostlarımıza 775 kilo mama verdik.
 • 80 can dostumuzun tedavisini yaptık.

Esenler halkı, en zor hava şartlarında bile belediyesinin canla başla yanında olduğunu ve Esenler’de hayatın olağan akışıyla devam edeceğini bilerek huzurla yaşıyor.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.