İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İBB Meclisi’nde yaptığı konuşmada, CHP’li sakat belediyecilik anlayışının Kanal İstanbul’a neden karşı çıktığını anlattı ve İstanbul halkını Kanal İstanbul hakkındaki kara propagandaya karşı uyardı.

Belediyeciliği hizmet götürmek olarak değil, hizmetleri engelleme mantığı ile yürüten CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, M. Tevfik Göksu’nun gerçekleri İstanbul halkına anlatması karşısında çaresiz kalıyor.

Büyük bir emek harcanarak inşa edilen ve İstanbul halkının zenginliği olan metro tünellerini, içine beton dökerek kapatmaya çalışan akıl dışı CHP belediyeciliğinin önlemek istediği bir diğer hizmet olan Kanal İstanbul hakkında önemli açıklamalarda bulunan Göksu, İstanbul halkına Kanal İstanbul’un önemini meclis kürsüsünden anlattı.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İBB Meclisi’ndeki konuşmasında şu detaylarına altını çizdi:

Kanal İstanbul ile deniz ulaşımı ve su kaynakları

“İstanbul’un topografyasının en belirgin iki unsuru Haliç ve Boğaz’dır.

İstanbul Boğazı şu anki gemi trafiğinden dolayı büyük risk altındadır.

Boğaz’ın yıllık toplam gemi geçiş kapasitesi 25.000 civarındadır.

Ayrıca İstanbul Boğazı’nın diğer önemli kanal geçişlerinden farkı, burada yatay bir şehir içi gemi trafiğinin de olmasıdır. Bundan dolayı Boğaz geçişleri büyük risk taşımaktadır.

100 yıl öncesinde 3-4 bin olan yıllık gemi geçiş sayısı bugün 50.000 civarındadır. 2050 senesinde ise 78.000 olacağı ön görülmektedir.

Kanal’ın toplam su kaynağı rezervine etkisi sadece %3 oranındadır.

Ancak sadece Melen Barajı ile sağlanacak fayda bu kaybın 34 katıdır.

Ayrıca proje kapsamında yapılması planlanan Hamzalı, Pirinççi ve Karamandere Barajları ile kanalın etkilediği oranın çok üzerinde bir su kaynağı elde edilmiş olacaktır. Kayıp miktarın 6 katı.”

Göksu, CHP’nin halkı korkutarak kandırmak için uydurduğu Kanal İstanbul ve deprem yalanlarına da değindi:

Kanal İstanbul ve Deprem

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde herhangi bir aktif fay hattı bulunmamaktadır.

Bu proje 2475 yıllık tekrar periyodu incelenerek simüle edilmiş ve Kanal’ın tasarımı buna göre yapılmıştır.

Aynı şekilde en yüksek büyüklükte oluşacak depremin yaratacağı tsunaminin dalga yüksekliği, Marmara Denizi girişinde en fazla 117 cm, Karadeniz girişinde ise 68 cm olarak belirlenmiştir.”

İstanbul halkına hizmet değil engel götürmek için çalışan, “temel atmama törenleriyle” övünen CHP’li İBB Belediyesi’nin engellemek için her türlü kara propagandayı yaptığı Kanal İstanbul hakkındaki gerçekleri, M. Tevfik Göksu şöyle sıraladı:

  1. Kanal İstanbul öncelikle Boğaz’ı kurtarma, İstanbul’u ihya etme projesidir.
  2. Bu projenin sahibi bütün milletimiz ve milletimiz adına Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.
  3. Kanal İstanbul, finansman modeliyle ilave yük getirmeyen; üretim, istihdam, refah ve kalkınma projesidir.
  4. Bu proje her zaman gündemde olan deprem için hiçbir risk taşımadığı gibi, İstanbul’un depreme hazırlıklı hale getirilmesi projesidir.
  5. Bu proje İstanbul için mevcut su kaynaklarının potansiyelini artıracak bir projedir.
  6. Kanal İstanbul, şehre 91 milyon m2 yeni yeşil alan kazandıran çevreci bir projedir.
  7. Şehircilik açısından, İstanbul’a ilave yeni nüfus yükü getiren değil, İstanbul’un yoğunlaşan nüfusunu desantralize eden bir projedir.
  8. Kanal İstanbul, arkasında yüzlerce uzmanın 8 yıllık emeği olan büyük bilimsel bir projedir.
  9. Bu proje 2011’den bu yana bilinen ve 9 seçimde milletimizden destek almış, demokratik meşruiyeti çok yüksek bir projedir.
  10. Kanal İstanbul, küresel vizyon ve iddia projesidir.

***

M. Tevfik Göksu kimdir?

1 Ocak 1966 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde doğan Göksu, ilkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Akademik çalışmalarını Sosyoloji alanında yoğunlaştıran M. Tevfik Göksu, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde başladığı doktora çalışmalarını Siyaset Sosyolojisi üzerine devam ettirdi.

Aktif siyasete erken yaşlarda başlayan ve yaşamı boyunca devam eden Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Millî Gençlik Vakfı İstanbul İl Kuruculuğu ve Marmara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992’den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Esenler Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den tekrar Belediye Başkanı adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 oy oranıyla tekrar Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 65,48 oy oranıyla üçüncü kez başkan seçildi.

Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilidir. SONAR araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre İstanbul’daki AK Parti Belediye Başkanları arasında en sevilen, en başarılı Belediye Başkanı olarak tespit edilmiştir.